Czy to endometrioza?

Witam. Mam 27 lat. 2,5 roku temu urodziłam córeczkę. Od kiedy pamiętam miałam bardzo silne miesiączki, ból straszny, zalewał mnie pot, silne bóle brzucha, czasami było słabo. Od mniej więcej 5 lat pojawiły się dziwne bóle brzucha w czasie miesiączki, krótkotrwałe trwające do 5 sekund takie ściskanie jajników za pierwszym razem myślałam, że to jakiś atak wyrostka. Podczas miesiączki mam takie bóle, kiedy muszę oddać stolec albo kiedy odchodzą gazy ten ból przechodzi. Dodam, że podczas oddawania stolca w czasie miesiączki boli w środku macicy, czuje skurcze, jakby mnie coś ciągnęło. To samo dzieje się w czasie oddania moczu. Taki stan pojawia się 2 razy dziennie, do 2 dni, kiedy mam krwawienie. Mam bardzo obfite miesiączki trwające do 8 dni. Od miesiąca zażywam tabletki antykoncepcyjne. Po pierwszym opakowaniu ból miesiączkowy już nie był taki bolesny, mogę powiedzieć, że prawie nie bolał, a jednak pojawiły się te dziwne skurcze. Czy te objawy maja związek z endometrioza? Przed ciąża pojawiały się takie objawy.Po urodzeniu dziecka ustąpiły na jakiś czas, a od paru miesięcy znowu się pojawiają. Jakie badanie przydałoby się zrobić, aby stwierdzić, że to właśnie moje przypuszczenia? Miałam robioną cytologię 4 miesiące temu - grupa 2. Mam sporą nadżerkę. Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Objawy mogą sugerować gruczolistość czyli endometriozę, ale także wiele innych schorzeń m.in. zmiany organiczne. Istnieje kilka rodzajów gruczolistości w zależności od miejsca w którym pojawia błona śluzowa macicy, w związku z tym objawy mogą być różnorodne.
Prawidłowy wynik cytologii nie wyklucza endometriozy.
W rozpoznaniu endometriozy znaczenie ma badanie ginekologiczne, wspomniana wcześniej cytologia, badanie USG, a najważniejsze są badania laparoskopowe, podczas których pobiera się materiał do badania histopatologicznego.

Proponuję skonsultować problem z lekarzem ginekologiem, decyzja o podjęciu diagnozy w tym kierunku zależy od niego.

Redakcja abcZdrowie.pl