Czy to globus histericus?

Na samym wstępie muszę przyznać, że jestem dość nerwową osobą, a wpływ ma na to w dużym stopniu ciężkie dzieciństwo, ale tez przerost ambicji i czarnowidztwo. Na tle nerwowym miałam już wiele dolegliwości, ale po jakimś czasie ustępowały, a poza tym nie były aż tak uciążliwe. Około pół roku temu w trakcie sesji zaczęłam odczuwać ucisk w gardle, wszystko wskazywało, że to globus kulka - minęło po kilkunastu dniach, ale wróciła po jakimś miesiącu i sama kulka nie byłaby najgorsza, tylko że w jej miejsce pojawiły się problemy z oddychaniem - nie mogę wziąć pełnego oddechu, bardzo często prowokuję ziewanie, bo na chwilkę czuję ulgę, sądzę, że i tym razem jest to spowodowane nerwami. Nie stresuję się cały czas, wręcz odwrotnie - teraz jest po raz pierwszy od kilu lat spokojny okres w moim życiu, ale te dolegliwości wracają jak bumerang! Jak się czymś zajmę to wtedy ustępują i wiem, że to siedzi w mojej głowie i czasem ustępuje, ale później znowu wraca i wtedy już opadam z sił chce, mi się płakać czytałam rożne fora i wiem, że ludzie tak się męczą kilka, a nawet kilkanaście lat i powiem szczerze, że tracę chęci do życia, bo jak mam się tak męczyć całe życie to nie wiem czy to ma sens… Proszę o jakaś pomoc, o ile w ogóle można mi pomoc…
ponad rok temu

Witam!

Zachęcałabym do konsultacji z lekarzem. Przede wszystkim w kontakcie bezpośrednim lekarz będzie mógł zdiagnozować, czy objawy, które Pani opisuje można przypisać globusowi. Konieczna byłaby konsultacja laryngologiczna, aby wykluczyć ewentualne choroby gardła i krtani. Dodatkowo lekarz powinien skierować Panią na manometrię przełyku, aby uzyskać potwierdzenie w/w choroby.
Proszę pamiętać, że globus zaliczany jest do zaburzeń konwersyjnych, tj. objawy podobne są jak w zaburzeniach neurologicznych, podczas gdy układ nerwowy nie wykazuje odchyleń od normy. Objawy zwykle ustępują wraz z rozwiązaniem sytuacji stresującej, dlatego być może skuteczna byłaby w Pani przypadku psychoterapia.

Pozdrawiam