Czy to grzybica pochwy? Jak mam dbać o higienę?

Witam. Od kilku dni mam strasznie spuchnięte wargi sromowe, łechtaczkę również, wystąpiły białe, jakby narośle, zarówno na wargach jak i na łechtaczce. Wszystko strasznie piecze, swędzi i przy oddawaniu moczu bardzo boli. Wystąpiły te objawy po goleniu, a chce dodać, że ostatnio byłam cały czas przeziębiona i osłabiona, dbam o higienę. Byłam u ginekologa, który stwierdził, ze to infekcja, dostałam globulki, krem i lek w sprayu. Używam ich 3 dzień, już troszkę lepiej się czuje, ale wciąż przy oddawaniu moczu strasznie piecze, a łechtaczka nadal jest w ogromnych rozmiarach. Ile mogę się z tego leczyć? Czy mogę dodatkowo używać np. jakiegoś płynu? Czy lepiej, żeby nie mieszać jej z tymi lekami. Jestem przed okresem, wizytę mam za tydzień dopiero i nie wiem jak się zachować, gdy krwawienie nastąpi. Czy brać nadal globulki? Czy nadal się smarować kremem? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lepiej będzie, jak przerwie Pani kurację globulkami przynajmniej w dniach, kiedy krwawienie miesiączkowe jest najsilniejsze. Potem może Pani kontynuować leczenie. Lepiej jednak jest rozpocząć stosowanie globulek na tyle długo przed miesiączką, by kuracja nie pokrywała się z krwawieniem, lub odczekać do zakończenia miesiączki. Kremem może się Pani smarować także podczas miesiączki.

Nie ma przeciwwskazań do robienia nasiadówek, proszę się jednak wstrzymać z płynami do irygacji, gdyż mogą one wypłukać globulkę. Nawiasem mówiąc, nadmierna higiena nie zapobiega, ale często sprzyja infekcji grzybiczej.

Pozdrawiam serdecznie!