Czy to hiperprolaktynemia?

Witam. Dostałam ostatnio wyniki prolaktyny - 840 mIU/L. Teraz mam 4 tydzień w cyklu stosowania plastrów antykoncepcyjnych, okresu jednak dalej nie ma. Czy przyczyną może być wtórny zanik miesiączki? Czy to hiperprolaktynemia? Po jakim czasie od stosunku jest wyższa prolaktyna i o ile jest wyższa? Przez okres ok. 5 dni brałam 6 Rutinoscorbinów dziennie - czy to wpłynęło na skuteczność plastrów? Pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Poziom prolaktyny jest podwyższony, może być powodem zaniku miesiączki i wzrost poziomu prolaktyny w takim stopniu nie będzie spowodowany stosunkiem płciowym. Przyczyną hiperprolaktynemii mogą być zarówno stosowanie antykoncepcji, jak i zaburzenia hormonalne obecne wcześniej.
W związku z zaniepokojeniem brakiem miesiączki sugerowałbym kontakt z ginekologiem.