Czy to i tak cukrzyca ciążowa?

Hemoglobina glikowana a krzywa cukrowa. Jestem w 28 tygodniu ciąży. 3 tygodnie temu robiłam krzywą cukrową i otrzymałam wynik: na czczo 82, po godzinie 196, po dwóch godzinach 83. Zaniepokojona wynikiem po godzinie udałam się do laboratorium i tam powiedzieli, że mogę zrobić sobie badanie hemoglobiny glikowanej. Wynik był : 4,7 czyli niski. Dodatkowo od tygodnia sprawdzam glikemię na czczo(max do 88) i 1 h po posiłkach i(nigdy nie przekroczyło mi normy 140). Czy to i tak cukrzyca ciążowa?

Dzień dobry,

Na podstawie aktualnych wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2017 na podstawie uzyskanych przez Panią wyników można postawić rozpoznanie cukrzycy ciążowej. Do postawienia takiego rozpoznania uprawnia nas stężenie glukozy >= 180 mg/dl po 1 h od wypicia roztworu glukozy. Proszę skontaktować się ze swoim diabetologiem, choć wygląda na to, że odpowiednia dieta na razie będzie wystarczającą formą leczenie, aczkolwiek już teraz przysługuje Pani glukometr oraz refundowane paski, dzięki czemu będzie mogła Pani niższym kosztem mierzyć sobie cukry celem kontroli. Zostanie Pani również przeszkolona w Poradni na temat diety i roli aktywności fizycznej w radzeniu sobie ze zbyt wysokimi cukrami.
Kryterium dobrego wyrównania cukrzycy ciążowej jest glikemia na czczo 70-90 mg/dl, zaś 1 h po głównych posiłkach do 140 mg/dl.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
specjalista endokrynolog