Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 5 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to jednak astma wysiłkowa?

Dzień dobry, mam 16 lat. Od dłuższego czasu zauważyłam u siebie niepokojące objawy. Myślałam, że to może słaba kondycja, ale wydaje mi się to teraz podejrzane. Ogólnie kondycja moja jest fatalna, bardzo szybko się męczę (wystarczy przebiec parę metrów). Jednak po biegu czuję, że brakuje mi oddechu, czasem mam wrażenie, że się duszę, występuje też ucisk w klatce piersiowej, czasem duszności i prawie zawsze lekkie zawroty głowy. Często próbowałam polepszyć swoją kondycję, jednak bez rezultatu. Jeżdżę na nartach (to mnie tak nie męczy...). Ze dwa lata temu miałam robioną morfologię i OB (był to badania kontrolne, nie w jakimś konkretnym celu) i wyszło, że jestem zdrowa. Jednak badań na astmę nie miałam, bo oddycham normalnie. Czasem w nocy, czy nawet w dzień, brakuje mi oddechu, muszę oddychać szybciej. Ciężko mi się też biega (czy czasem nawet oddycha) przy skoszonej trawie. Piszę do państwa, zanim pójdę do lekarza, bo nie chcę denerwować niepotrzebnie rodziców. Może to rzeczywiście ta słaba kondycja? Bardzo proszę o szybką odpowiedź i przepraszam, jeśli moje pytanie się powtarza.

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Witam!

Przedstawione informacje wymagają uzupełnienia szczegółowym wywiadem lekarskim. Na ich podstawie można jednak podejrzewać astmę. Wskazana jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który przeprowadzi wywiad i badanie fizykalnie, a następnie skieruje na badania dodatkowe i/lub do odpowiedniego specjalisty.

Podstawą do rozpoznania astmy oskrzelowej jest wykonanie badań czynnościowych układu oddechowego - przede wszystkim spirometrii. Lekarz rodzinny powinien mieć możliwość skierowania Cię na to badanie.

Pozdrawiam

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy