Czy to jednak nie borelioza?

Witam!

Bardzo proszę o pomoc w dolegliwościach stawów. Ok. 1,5 roku temu zaczęły mnie boleć kolana (uciążliwa praca), glukozamina okresowo bardzo pomagała. Następnie do tych bólów doszły kolejno wielkie palce u nóg (dna moczanowa wykluczona), następnie kręgosłup, barki, łokcie, nadgarstki, po kolei praktycznie wszystkie stawy. (5x D*******) - niesamowite bóle stawów na ok. 2 m-ce ustąpiły, po czym powróciły lecz w mniejszym stopniu. Miałem wykonywane badania wykluczające: WZWB, WZWC, Boreliozę, Chlamydię trachomatis, wymaz z gardła (wyszły podstawowe niegroźne bakterie Neissera itp), FTA-ABS (-), Pół roku temu miałem bóle w okolicach prawego podżebrza, kołatanie serca (po zjedzeniu posiłku), przez okres ok. 3-4 miesięcy. USG jamy brzusznej wykazuje jedynie zagęszczoną przyściennie żółć w woreczku. Ustąpiło po podaniu E********. Czasami odczuwam dolegliwości sercowe. Przez te ostatnie pół roku schudłem 13 kg, mam częste kilkusekundowe drgawki mięśni. Jestem po Panendoskopii i kolonoskopii - wszystko niby ok. Stawy mnie bolą nadal, a zmiany widać na rtg (pozaniżane na dolnych granicach szpary międzystawowe).

Bardzo proszę o pomoc, mam 28 lat....

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W Pana sytuacji zostały wykluczone przyczyny reaktywnych zapaleń stawów jak i borelioza. Wydaje się, że dolegliwości mogą wskazywać również na chorobę reumatologiczną m.in zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Co prawda najczęściej pierwszym objawem jest ból w okolic kręgosłupa (stawów krzyżowo-biodrowych) jednakże często promieniuje lub jest w ogóle odczuwany w okolicy kolana. Utrata wagi oraz badanie obrazowe RTG również może wskazywać na przewlekły proces zapalny. Jeśli dodatkowo ból nasila się w nocy, ustępuje po wysiłku fizycznym, a rano występuje uczucie sztywności to warto się zastanowić nad przyczyną reumatologiczną.

Jeśli opisane objawy występują to proponuję skonsultować problem z reumatologiem. Konieczne wówczas może być wykonanie badania reumatologicznego a także badań dodatkowych m.in. CRP, OB, celowane zdjęcie RTG stawów krzyżowo-biodrowych, morfologia krwi, analiza moczu, czynnik reumatoidalny oraz antygen HLA B27.

Redakcja abcZdrowie.pl