Czy to jest alkoholizm?

Podejrzewam, że mój partner ma problem alkoholowy. Jesteśmy parą weekendową, tzn. spotykamy się najczęściej w weekendy i to co widzę zaczyna mnie zastanawiać, a nawet przerażać. Za każdym razem, kiedy jesteśmy razem on pije, kupuje alkohol, są drinki. Nie mam możliwości być z nim na co dzień, aby zobaczyć jak to wygląda od drugiej strony, lecz często, kiedy rozmawiamy przez telefon, wiem, że jest wstawiony. Byłam kiedyś u niego w mieszkaniu i znalazłam w szafce butelkę z wódką. Myślałam, że ją tam ot' tak wstawił, lecz im mijało więcej dnia, tym samym zawartość tej butelki też zmniejszała się. Byłam przerażona, lecz nie powiedziałam mu o tym, że wiem, iż pije po kryjomu.

Niekiedy mam wrażenie, że skóra jest przesiąknięta alkoholem. Czuję ten zapach alkoholu. Nie mogę powiedzieć, jest bardzo zadbanym mężczyzną, ale zdarza mi się poczuć ten zapach. Czy to tylko świadomość, że wiem, że pił czy tak jest naprawdę? Bardzo chcę z nim być, chcę mu pomóc, planujemy razem zamieszkać, lecz wcześniej chciałabym wiedzieć, czy moje podejrzenia są słuszne. Inne objawy? Nadmierne pocenie się czasami, skoki ciśnienia. Innych objawów nie spostrzegłam. Nie chcę go atakować, wolałabym przygotować się np. do rozmowy, aby powiedzieć mu... no właśnie co powiedzieć? Proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Skoro zauważyła u Pani u swojego partnera: picie po kryjomu, intensywne picie w weekendy, objawy abstynencyjne (wzmożona potliwość, skoki ciśnienia) to rozpoznanie uzależnienia jest prawdopodobne.
Informacje na temat picia szkodliwego oraz kryteriów uzależnienia może Pani znaleźć w podobnym wątku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-nalog

Myślę, że powinna Pani porozmawiać w sposób otwarty o swoich obawach. Zastanawiam się, dlaczego nie powiedziała Pani dotychczas partnerowi o tym, że chce się z nim Pani spotykać tylko ,,na trzeźwo", myślę, że nie chce Pani pić razem z nim w weekendy, kiedy się spotykacie. Sprawę ,,ukrytej butelki" najkorzystniej było omówić na bieżąco, ale rozumiem, że było to dla Pani po prostu duże zaskoczenie.

Proszę zastanowić się, jakie zachowania partnera są dla Pani niepokojące i określić granice- np.,, jeśli chcesz ze mną być, nie możesz być pod wpływem alkoholu, kiedy się spotykamy". Warto to zrobić jak najszybciej. Pani konsekwentna postawa wobec partnera może mieć wymiar terapeutyczny, przyspieszając jego decyzję o leczeniu.

Z pozdrowieniami