Czy to jest białaczka?

Witam! Mam 50 lat, we wrześniu zrobiłam kontrolne badania krwi, otrzymałam następujące wyniki: leukocyty 7,43 tys./ul, limfocyty 1,80, eozynofile 0,09, bazofile 0,04, monocyty 0,45, erytrocyty 3,9, plytki krwi 320, AIAT 12, żelazo 21 ug/dl, UIBC 306, TIBC 327, ferrytyna 6,6. Stwierdzono u mnie anemię z niedoboru żelaza, dodatkowo dużego mięśniaka macicy. Badania po 4 miesiącach wyszły następująco: leukocyty 6,32, erytrocyty 3,9, hemoglobina 12,4, MCV 93,1, MCH 31,8, MCHC 34,2, RDW 13,1, PŁYTKI KRWI 276, żelazo 142 ug/dl, TIBC 231, ferrytyna 48 ng/ml, wit. B 12 454,5. Bardzo proszę o stwierdzenie, czy to może być białaczka, czy anemia pochodzi od mięśniaka i długiej oraz obfitej miesiączki. Pozdrawiam serdecznie.
50 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

To na pewno nie jest białaczka. Najczęstszą przyczyną anemii u kobiet jest utrata żelaza z krwią miesiączkową, szczególnie w przypadku długich i obfitych krwawień (co może być spowodowane obecnością mięśniaka). U Pani na niedobór żelaza wskazywały - niski poziom żelaza we krwi i wysokie TIBC. Szkoda, że nie napisała Pani wyjściowych wartości hemoglobiny i MCV. Po leczeniu wyniki się poprawiły. Natomiast trzeba koniecznie rozwiązać problem, który wywołał anemię, czyli leczyć się ginekologicznie (być może operacyjnie). Leczenie żelazem należy stosować nawet kilka miesięcy i pamiętać o diecie bogatej w żelazo.

Pozdrawiam serdecznie