Czy to jest CHAD u 22-latka?

CHAD u syna ? Witam mój mąż cierpi na CHAD. Ostatnio mój niespełna 22 letni syn zaczął się zachowywać jakby był w manii. Porzucił pracę ,demonstruje nadmierną religijność , ale bywa też wybuchowy gdy ktoś mu się sprzeciwi, gdy mówi to jest poprostu potok słów.Mówi też nieskładnie często zaczynając zupełnie nowy wątek. Niedawno zmarł mój ojciec ,syn był bardzo związany z dziadkiem. Obawiam się że ta sytuacja spowodowała uaktywnienie się choroby.Syn nie chce iść do lekarza . Co mam robić?

Dzień dobry. Choroba afektywna dwubiegunowa nie ujawnia się nagle, jest to raczej sposób funkcjonowania nasilający swe objawy w czasie. Zachowanie syna, które Pani opisuje może być spowodowane jego reakcję na stratę bliskiej osoby i dostateczną umiejętnością poradzenia sobie z nią. Jest dodatkowo młodą osobą, więc ani jego strategie radzenia sobie nie są jeszcze dojrzałe, ani też młodość sama w sobie nie jest łatwym czasem. Warto spróbować poprosić syna o rozmowę i, co bardzo ważne, pozwolić mu się do niej przygotować. Podczas rozmowy proszę wyrazić swoją troskę i obawy a później wysłuchać go. Być może pozwoli to Pani na lepsze zrozumienie co go trapi, z czym sobie nie radzi i jakiej pomocy, lub nie, potrzebuje. Gdyby chciała Pani, w oparciu o wywiad psychologiczny, porozmawiać szerzej o tej sytuacji i możliwych rozwiązaniach, zapraszam Panią na konsultację. Poniżej podaję link do zapisów online na konsultacje:

https://ranking.abczdrowie.pl/d/anna-demarczyk-psycholog-warszawa-74814

Pozdrawiam.

Witam
Temat jest wielowątkowy i wymaga konsultacji lekarza psychiatry , bądź psychoterapeuty. .Opisane objawy mogą być emocjonalną reakcją na śmierć dziadka, z którym syn był bardzo związany, uaktywniając ukryte objawy chorobowe, które wymagają diagnozy lekarza psychiatry i być może leczenia, albo psychoterapii. Jeśli syn nie chce iść do lekarza, to ma takie prawo , ale trzeba go próbować zmotywować do tej wizyty, wskazując konieczność leczenia opisanych objawów.
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam Panią
Żeby postawić diagnozę należy przeprowadzić
wnikliwy wywiad i zbadać okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Jeżeli syn nie chce udać się do lekarzy, może uda się
skłonić go do rozmowy z psychologiem online.
Przede wszystkim ważne jest, żeby problem Pani syna
został prawidłowo zdiagnozowany, wówczas
będzie możliwe zastosowanie odpowiedniego
leczenia lub psychoterapii.
Gdyby Pani syn chciał porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Sytuacja, którą Pani opisała jest niepokojąca. CHAD może być dziedziczone i faza manii może aktywować się po traumatycznym przeżyciu. Jednakże najlepszym wyjściem z sytuacji jest wizyta u psychiatry w celu zdiagnozowania syna i przepisania niezbędnych leków oraz podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam, proszę rozmawiać z synem, czego się obawia, czemu nie chce skorzystać z pomocy i aby skorzystał z konsultacji w poradni zdrowia psychicznego. Pani mąż cierpi na CHAD, proszę się razem zastanowić nad sytuacją, jeżeli widzą Państwo podobieństwa, obawiają się że również syn może cierpieć na to zaburzenie. Być może porozmawiać również ze specjalistami z których pomocy korzysta mąż. Pozdrawiam serdecznie