Czy to jest ciąża wczesna czy pozamaciczna?

Witam! Moje cykle zawsze były regularne, jednak przedostatnia miesiączka pojawiła się 5.09. a kolejna dopiero 18.10. i do dziś nic! Około 27.11. zrobiłam test ciążowy - wynik negatywny, a już 3.12 wynik pozytywny (bardzo blada kreska). 8.12 była wizyta u ginekologa, jednak lekarz stwierdził, że w macicy jest pusto. Następnego dnia po badaniu krwi wynik HCG 600! Tego samego dnia kolejne badanie i nie ma nic ani w macicy, ani w jajnikach. Odczuwam lekkie pobolewanie brzucha, ale tylko w pozycji leżącej! Dodam że 2,5 roku temu miałam cesarskie cięcie. Czy to może być bardzo wczesna ciąża czy jednak ciąża pozamaciczna?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej, na skutek zaburzeń cyklu, owulacja wypadła nieco później niż "książkowe" dwa tygodnie po owulacji i ciąża jest nieco młodsza, niż to wynika z daty ostatniej miesiączki. Potwierdza to negatywny wynik testu ciążowego 27 listopada i pozytywny sześć dni później. Do zapłodnienia musiało dojść w drugiej połowie listopada i w momencie wizyty była Pani w okolicach czwartego tygodnia ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki (dodając "książkowe" dwa tygodnie do faktycznego wieku zarodka).

Często zarodek staje się widoczny dopiero w piątym tygodniu, kiedy poziom bHCG zaczyna przekraczać 1500 mUI/ml. Może Pani ponownie wykonać badanie poziomu bHCG, aby zmierzyć dynamikę jego wzrostu, przed wizytą kontrolną u ginekologa, podczas której powinien być już w stanie zobrazować pęcherzyk ciążowy. Oczywiście istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej czy zatrzymania rozwoju dziecka i poronienia, ale nie ma sensu martwić się na zapas. Miejmy nadzieję, że w Pani przypadku wszystko będzie przebiegać dobrze, zmierzając do szczęśliwego rozwiązania, czego Pani gorąco życzę.

Pozdrawiam serdecznie!