Czy to jest jakaś choroba?

Witam, mam na imię Justyna, mam 24 lata. Wczoraj byłam na wizycie u ginekologa, gdyż moje miesiączki są nieregularne, często występują ostre bóle brzucha i krwawienia międzymiesiączkowe. Od 2 miesięcy strasznie bolą mnie piersi, nawet nie mogę się do nich dotknąć. Lekarz, który mnie badał, niestety, nic mi nie powiedział, tylko rozmawiał ze stażystką i z tego co usłyszałam, powiedział, że mam krótki trzon macicy, który jest zawinięty i nie można przez to obejrzeć szyjki macicy oraz że mam bardzo duże endometrium? Chciałabym się dowiedzieć, co to może znaczyć? On stwierdził, że mogę być w ciąży, ale wydaje mi się to nie możliwe, bo ostatnio współżyłam 5 miesięcy temu... 2 lata temu miałam torbiel na jajniku, która została wyleczona!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie ma Pani macicę w tyłozgięciu, to taka odmiana położenia macicy, najczęściej jest ona położona w przodozgięciu i w przodopochyleniu w stosunku do szyjki macicy. Takie położenie jak u Pani predysponuje do częstych dolegliwości bólowych w dole brzucha, w okolicy krzyża, zwłaszcza podczas miesiączek, nie leczy się go, to odmiana normy. To tyłozgięcie może utrudniać nieco ocenę trzonu macicy w usg.

Natomiast co do endometrium, myślę, że może mieć Pani przerost endometrium, czyli zbyt pogrubiałą śluzówkę macicy, co objawia się nieprawidłowymi krwawieniami miesięcznymi, plamieniami i jest wyrazem zaburzeń hormonalnych. Do tego obrazu nieprawidłowości hormonalnych należą również bóle piersi, o których Pani pisze. Nie wiem, czy lekarz zlecił Pani jakąś diagnostykę, czy ew. leczenie, ale przerost endometrium tego wymaga.

Pozdrawiam.