Czy to jest na pewno borelioza?

Witam,

10 miesięcy temu ugryzł mnie kleszcz, zażywałem antybiotyk miesiąc. 1 badanie po miesiącu metodą igm wynik 142, po 3 miesiącach kolejne badania igm 88. Co dalej z tym robić? Ostatnio mam uczucie, że zaczęły mnie boleć stawy rąk, choć zawsze miałem z tym problem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Oznaczanie przeciwciał nie służy do oceny skuteczności leczenia boreliozy. Przeciwciała IgG są wykrywane po zakażeniu w ciągu 4-6 miesięcy i mogą utrzymywać się wiele lat. Np. u chorych leczonych skutecznie nawet 10 lat. U Pana miano przeciwciał spada, co jest przesłanką o skuteczności leczenia.

Ponadto antybiotykoterapia w boreliozowym zapaleniu stawów jest bardzo skuteczna, uznaje się, że utrzymujące się dolegliwości są długotrwałymi skutkami przebytego zakażenia, a nie przejawem przetrwałej aktywnej infekcji. Prawdopodobnie ma to związek z przyspieszeniem lub ujawnieniem choroby zwyrodnieniowej w następstwie przebytej infekcji stawów. Zwłaszcza, iż podaje Pan, że dolegliwości stawowe występowały już przed zakażeniem.

Proponuję w razie nasilania się dolegliwości stawowych skontaktować się z reumatologiem, w celu oceny, czy jest to choroba zwyrodnieniowa, czy też inne schorzenie dotyczące układu kostno-stawowego.

Serdecznie pozdrawiam!