Czy to jest nerwica? Czy coś innego?

Witam, moim problemem jest dziwne uczucie tzn. w sytuacjach stresowych często(ale nie zawsze) najczęściej w sytuacjach nowych robi mi się dziwnie słabo, zaczynam praktycznie "nie myśleć", mięśnie odmawiają mi posłuszeństwa, robi mi się zimno, brzuch mnie dziwnie się skurczą tak specyficznie, dochodzą do tego takie dziwne uczucie sztywności karku i ogólnie nawet całego ciała, nie mogę się ani rozluźnić ani nic robie się blada i nie powiem coraz częściej zdarzają mi się takie sytuacje gdy jeszcze jakaś bliska mi osoba jest koło mnie to nie, ale jak jestem wystawiona "sama na żywioł" to wtedy takie dziwne coś się dzieje... co to jest? jak to pokonać? miał ktoś takiego z was juz czy jakimś dziwakiem całkowitym jestem. W dodatku nawet jak ktoś się  mnie chce o coś wtedy spytać czy coś ja zaczynam strzelać głupimi tekstami nie w temat, staje się  jakimś pośmiewiskiem, myślę że ludzie tylko chcą się  śmiać i wyglądam jak ostatni idiota... spotyka mnie to bardzo rzadko, ale to też związane jest z tym że mało przebywam pośród ludzi a jestem 16latką.

Witam!

Dolegliwości, o których piszesz, są charakterystyczne dla odczuwania nasilonego lęku. Twój problem może być związany z tym, że nie czujesz się komfortowo w sytuacjach społecznych, bo jak sama napisałaś, mało przebywasz z ludźmi. Nowe sytuacje dla każdego są trudne, tylko że każdy ma na nie swój sposób. Ty reagujesz lękowo, przez co masz problem z wysłowieniem się i zebraniem myśli. Do tego dochodzą jeszcze dolegliwości fizyczne.

Warto, żebyś skorzystała z pomocy psychologa. Możesz oczywiście sama spróbować poradzić sobie z tym problemem, jednak spotkania z psychologiem mogą Ci to znacznie ułatwić. Jeśli chcesz uzyskać taką pomoc, porozmawiaj z rodzicami i poproś ich o zabranie Cię na taką wizytę. Z pomocą specjalisty możesz poradzić sobie z trudnościami i kształtować w sobie nowe, bardziej efektywne sposoby radzenia sobie w stresujących sytuacjach.

Pozdrawiam