Czy to jest nerwica natręctw?

Witam uprzejmie. Nie dawno skończyłem 15 lat. Z nerwicą natręctw spotykam się chyba od urodzenia. Kiedy byłem małym dzieckiem objawiała się ona np. poprzez dążenie do symetrii. Tzn. kiedy dotknąłem coś lewym łokciem to musiałem i prawym, kiedy podrapałem się prawą ręką to lewą musiałem zrobić tak samo, itp. Choroba raz wracała i raz odchodziła. Często objawiała się również poprzez silną potrzebę dotknięcia czegoś bez powodu. Oczywiście przy próbie sprzeciwienia się temu impulsowi pojawiał się dziwny lęk lub niekomfortowe uczucie psychiczne. Ta niemiła przypadłość dała mi spokój na jakiś czas. Aczkolwiek jakieś 3 lata temu wróciła i jest ze mną do dziś. Z dnia na dzień jest gorzej a ja się strasznie męczę. Z początku w mojej głowie pojawiały się myśli, które lekko obrażały najbliższych. Reakcją na nie była modlitwa. Modliłem się za każdym razem. Praktycznie co chwilę. Później myśli zaczęły się zmieniać "rytuały'' również. Obecnie mam praktycznie co chwilę myśli obrażające w sposób wulgarny Boga i najbliższych. Jestem osobą wierzącą i kocham swoją rodzinę, więc myśli są dla mnie dużym ciężarem. Na myśli reaguję różnie. Zazwyczaj chodzę ustaloną trasą, powtarzam różne regułki. Kiedy zajmuję się czymś lub robię coś ciekawego, myśli zazwyczaj nie ma. Ale kiedy mój mózg ma chwilę odpoczynku to zaczyna się problem. O moim problemie wie tak na prawdę tylko moja dziewczyna. Rodzice i najbliższa rodzina nie wiedzą nic. Mam dość wmawiania sobie że dam sobie radę sam. Proszę o pomoc. I powiedzcie mi, czy to na pewno są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane przez Ciebie objawy z dużym prawdopodobieństwem wskazują na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obsesyjne myśli i natrętne czynności mogą mieć różny, zmienny charakter. Okresowo mogą zanikać. Ponownemu pojawieniu sprzyja sytuacja obciążenia stresem. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne można skutecznie leczyć. Przede wszystkim zaleca się psychoterapię poznawczo-behawioralną. Zaleca się również leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI.

W tej sytuacji polecam Ci konsultację u lekarza psychiatry: nie musisz zmagać się samotnie ze swoimi problemami.
Możesz przeczytać na ten temat książkę dr Bryńskiej "Zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne".

Serdecznie pozdrawiam