Czy to jest właśnie suchy zębodół?

Suchy zebodol czy jego brak ? Witam 4 dni temu miałem dlutowanie 8 dolnej. Niestety w 2 dobie od zabiegu zauważyłem brak skrzepu. Dowiedziałem się od stomatologa że jest ok, dostałem tabletkę do otworu po zębie i tyle. Dobę później wystąpiła ogromna gorączka. Dziś zgłosiłem się do chirurga i usłyszałem że mam suchy zebodol. Poza gorączką nie odczuwam specjalnych dolegliwości bólowych. Co robić?

Suchy zębodół, inaczej poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu to powikłanie gojenia się rany, które może wystąpić po usunięciu zęba. Najczęściej dochodzi do tego, gdy skrzep krwi, który zazwyczaj powstaje w miejscu ekstrakcji, nie utworzy się lub nastąpi jego rozpad. Objawem jest przede wszystkim intensywny ból, promieniujący czasami na okoliczne tkanki np. ucho lub skroń, dodatkowo może wystąpić obrzęk, szczękościsk, gorączka lub ogólne złe samopoczucie. Stomatolog może oczyścić ranę z rozpadłego skrzepu, zastosować miejscowo lub doustnie środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Suchy zębodół zazwyczaj goi się po 2-3 tygodniach. Ważne, by pacjent stawiał się na regularne wizyty do dentysty, by skontrolować gojenie się rany. Najlepszym sposobem, aby przeciwdziałać powstaniu suchego zębodołu jest stosowanie się do zaleceń stomatologa po ekstrakcji zęba. Proszę odstawić nikotynę (jeśli Pan pali) i ostrożnie myć zęby, aby nie podrażnić rany.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl badzbystry.pl