Czy to już alkoholizm?

Mój mąż średnio raz w tygodniu upija się. Najczęściej jest to piwo, ale wypija go 6, 7 butelek, tak żeby się porządnie upić. Na razie nie zawala pracy, on wręcz planuje sobie swój dzień pijaństwa, tak żeby na drugi dzień mieć wolne. Jeżeli poruszam ten temat w rozmowie, natychmiast się irytuje. Nie wiem czy mam się tym martwić. Jak do niego dotrzeć?

Witam!

Zachowanie Pani męża wpływa na Waszą relację i niszczy związek. Picie alkoholu w jego przypadku nie musi jeszcze oznaczać uzależnienia, ale jest już używaniem szkodliwym. Spożywanie dużych ilości alkoholu jednorazowo jest degradujące dla organizmu i psychiki.
Pisze Pani, że mąż irytuje się, kiedy Pani porusza ten temat. Jest to bardzo niepokojący sygnał. Warto, żeby zachęcała Pani męża do kontaktu ze specjalistą leczenia uzależnień lub uczestnictwa w spotkaniach grup AA. Obecne zachowanie męża (planowanie dnia upicia się, irytacja związana z poruszeniem tego tematu, spożywanie dużych ilości alkoholu) może w efekcie prowadzić do poważnych konsekwencji. Zachęcam, żeby Pani także znalazła dla siebie pomoc. Mogą to być grupy wsparcia lub terapia dla osób współuzależnionych. W takich miejscach uzyska Pani wsparcie i nowe pomysły, jak radzić sobie z tą sytuacją.

Pozdrawiam