Czy to już bulimia?

Witam! Jestem kobietą i mam 18 lat, skończone (1992 rok), niedawno oglądałam program „Rozmowy w Toku”. Bohaterkami tego odcinka były kobiety, które chorują na bulimię. Wszędzie się spotykam z tym, że bulimia polega na m.in. wymuszaniu wymiotów, czytam to również na forach. Bohaterki opowiadały, że wymuszają wymioty. Ja się zastanawiam, czy choruję na bulimię, czy też nie. Od dwóch lat, obsesyjnie myślę o jedzeniu, wpycham w siebie ogromne ilości jedzenia, a potem biorę po kilkanaście tabletek przeczyszczających. Na ulotce jest napisane, że powinno się brać 1 tabletkę na dobę i nie przekraczać okresu siedmiu dni. Ja biorę po 15 takich tabletek, co najmniej 3 razy w tygodniu. Mam zachwianie równowagi wagi. Schudłam 6 kg, ale po jakimś czasie przytyłam te 6 kg, jak nie więcej, właśnie niedawno, w wakacje.

Mam nieregularną miesiączkę, czasem w ogóle zanika, nie miałam jej przez okres dwóch miesięcy. Gdy jem, zaraz myślę, że i tak po posiłku pójdę do apteki, żeby kupić tabletki. Wypadają mi włosy. Jednak ja nie potrafię wymiotować, próbowałam. Jadłam jakieś okropne tabletki, żeby wymusić wymioty, jednak się nie udało. Czy mimo tego choruję na bulimię?

Witam serdecznie,

występowanie wymiotów nie jest warunkiem koniecznym dla rozpoznania bulimii.
Bulimiczki mogą stosować inne sposoby pozbycia się nadmiaru kalorii: jak nadużywanie środków przeczyszczających, moczopędnych, odchudzających, okresowe głodówki lub intensywne ćwiczenia fizyczne.

W bulimii najczęściej nie dochodzi do znacznego wychudzenia, ale dość częste są wahania wagi ciała.

Dość typowe jest ciągłe zaabsorbowanie tematem jedzenia, kalorii i diety oraz lęk przed przytyciem.

Podstawowym objawem bulimii są epizody objadania się - w trakcie takiego epizodu zostaje przyjęty pokarm o dużej wartości kalorycznej (zwykle na jeden posiłek przypada klika tysięcy kalorii).

Aby rozpoznać bulimię, przez co najmniej trzy miesiące muszą występować epizody objadania się co najmniej dwa razy w tygodniu, a następnie zachowania kompensacyjne (prowokowanie wymiotów lub używanie leków przeczyszczających itp.).

Opisywane objawy mogą wskazywać na bulimię. Adekwatne rozpoznanie może postawić lekarz na podstawie osobistego badania.

Na temat możliwości leczenia bulimii możesz przeczytać na łamach naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bulimii

Z pozdrowieniami