Czy to już jest niedowaga?

Mam 15 lat, wzrost 171 cm, waga 53k kg. Jestem bardzo chuda, nie wiem, co robić?! Czy mam dobrą wagę? Co powinnam jeść, aby szybko przytyć? Bardzo mi na tym zależy...

Witam serdecznie,

Twoja waga jest za niska w stosunku do wzrostu - BMI ma wartość 18,1 kg/m2. Aby uzyskać prawidłową wagę, powinnaś przytyć ok. 5 kg. Aby doradzić Ci, w jaki sposób przytyć, musiałabym wiedzieć, jaka jest przyczyna tego, że masz zbyt małą masę. Myślę, że powinnaś najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby wykonać podstawowe badania.

Jeśli przyczyną jest nadmierny wysiłek fizyczny, należy zmniejszyć jego tempo. Z kolei jeśli przyczyną są głodówki lub np. prowokowanie wymiotów, to nie powinnaś zakładać, że musisz szybko przytyć. W leczeniu anoreksji zakłada się, że przyrost masy ciała powinien być nie większy niż ok. 0,5-1 kg na tydzień. Zbyt szybkie wyrównywanie masy może powodować bóle brzucha, wzdęcia i inne przykre dolegliwości. Dobowa wartość kaloryczna posiłków powinna wynosić ok. 50 kcal/kg masy ciała.

Dokładne informacje na temat dokładnego składu diety należy skosultować z dietetykiem.

Z pozdrowieniami