Czy to już menopauza i nie muszę zabezpieczać się przed ciążą?

Mam 49 lat i regularnie miesiączkuję. Miesiączki są różne, mniej lub bardziej obfite i trwają od 3 do 6 dni. Do tej pory stosowałam krążek Nuva-Ring. Ostatnio wykryto u mnie torbiel lewego jajnika o szerokości 3,2 cm. Na zlecenie ginekologa zrobiłam badanie CA-125 z wynikiem 36,25 U/ml i badanie: E2 Estradiol- wynik w surowicy 12 pg/ml, FSH-wynik w surowicy 1,06 mlU/ml, Progesteron -wynik w surowicy 0,2 ng/ml. Czy przy takich wynikach man możliwość zajścia jeszcze w ciążę i czy powinnam stosować jeszcze antykoncepcję?

Witam! Niestety nie przedstawiła Pani wartości referencyjnych dla laboratorium wykonującego badanie, w związku z tym można się odnieść do standardowych wartości referencyjnych. Przedstawione wyniki badań hormonalnych dość jednoznacznie sugerują, że wstąpiła już Pani w okres menopauzalny. W związku z tym antykoncepcja wydaje się być zbędna. Jednakże ze względu na obecność regularnych miesiączek sytuację warto skonsultować również z ginekologiemprowadzącym. Ze względu na niewiele podwyższony poziom antygenu Ca-125 (być może fałszywie dodatnie) należy pozostać pod kontrolą ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!