Czy to już uzależnienie?

Witam, proszę o odpowiedź, gdyż sama nie potrafię już obiektywnie ocenić sytuacji. Od kiedy mieszkamy razem (blisko 3 lata), alkohol zawsze gościł w naszym domu. Piwo, wino (wódka bardzo rzadko). Mój mąż każdego dnia potrafil wypić 3-4 piwa i jeszcze otworzyć butelkę wina. Od jakiegoś czasu - po wspólnej rozmowie - poszliśmy na komproms i uzgodniliśmy, że w tygodniu mąż nie będzie pił więcej niż 2 piwa i 2 (pełne) lampki wina (każdego dnia). W weekendy pije więcej, tzn. całe winko, do 2 czy 3 piw. Czasem jednak zrywa naszą umowę i pozwala sobie na więcej. Mówi, że musi wypić by zasnąć, gdyż uważa, że ma problem z zasypianiem. Oczywiście do lekarza z tym problemem nie pójdzie. Proszę o odpowiedź: czy on już jest uzależniony? Czy jest na dobrej drodze do tego? Jak sobie z tym radzić? Czasem moje prośby by nie pił tak dużo nie wystarczają, a mąż odbiera je jako próbę rządzenia nim. Zaznaczę, że mąż pod wpływem alkoholu nie robi się agresywny, nie siada za kierownicę. Czasem gdy pił więcej, potrafił się przyznać do tego, że pije za dużo, nawet robił sobie przerwę - okolo tygodnia. Wytrzymał, ale po przerwie dalej pił i pije.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na podstawie Pani opisu nie mozna wykluczyć tego, że mąż jest uzależniony. Jednym z kryteriów uzależnienia jest picie ciągami: czyli codzienne spożywanie porcji alkoholu. Osoba uzależniona poświęca coraz więcej czasu na zdobywanie alkoholu, picie i pozostawanie pod jego wpływem. Picie odbywa się kosztem zaintresowań i zajmuje coraz więcej wolnego czasu. Z tego powodu mąż wypija większe ilości w weekendy.

Osoba uzależniona przy próbie zmniejszenia dawki alkoholu lub jego odstawienia zaczyna odczuwać objawy abstynencyjne. Do takich objawów należy np. bezsenność. Inne to : niepokój, drażliwość, drżenie rąk, zwiększona potliwość, wzrost ciśnienia tętniczego, przyspieszenie tętna. Alkoholik podejmuje bezskuteczne próby ograniczenia dawki alkoholu (stąd - okresowe łamanie "umowy"). Tak więc rozpoznanie uzaleznienia jest bardzo prawdopodobne.

W tej sytuacji byłoby dobrze, gdyby zgłosili się państwo do poradni leczenia uzależnień. Im wcześniej mąż podejmie leczenie - tym większa skuteczność. Leczenie alkoholizmu opiera się przede wszystkim na psychoterapii, która wymaga sprawnego umysłu. Picie pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w mózgu, alkoholicy są ponadto narażeni na urazy, dlatego terapia podjęta po wielu latach picia jest mniej efektywna.

Niestety, wiele osób uzależnionych zaczyna leczenie w stadium poważnych powikłań choroby alkoholowej. Obecnie jest jeszcze czas, aby wszysko zmienić i zacząć trzeźwe, satysfakcjonujące życie na nowo.

Jeśli mąż nie jest zainteresowany leczeniem, proszę samej zapisać się do psychologa. W takiej poradni zostanie Pani udzielone wsparcie i wskazówki na temat postępowania z mężem. Może Pani również skorzystać z grup wsparcia dla rodzin alkoholików.

Polecam Pani oraz mężowi informacje dostepne na stronie PARPA. Można tam również znaleźć adresy wszystkich palcówek lecznicywa odwykowego na terenie całego kraju.

Serdecznie pozdrawiam

Szanowna Pani,

ustalona jest lista objawów, które świadczą o uzależnieniu, czyli kryteria diagnostyczne. WHO określiła normę ilości spożycia alkoholu po przekroczeniu której można powiedzieć, że picie ma charakter ryzykowny. Dla mężczyzny są to cztery porcje standardowe alkoholu (1 porcja = 10 g czystego etanolu), a dla kobiety dwie porcje dziennie wypijane przez pięć dni w tygodniu. Jednocześnie trzeba obalić mit zgodnie z którym niewielkie dawki alkoholu są całkowicie bezpieczne. Tak nie jest: alkohol wypijany nawet w małych ilościach, ale przez długi okres u części osób – choć nie u wszystkich – może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a nawet marskości.
Zachęcam Pani męża do bezpośredniej wizyty u psychologa bądź konsultacji w ośrodku dla osób uzależnionych. Im wcześniej tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl