Czy to liszaj, grzybica, czy coś innego?

Co kilka tygodni na pupie wyskakują mi guzowate plamki, które strasznie swędzą. Zbiera się w nich wydzielina,prawdopodobnie ropa. Wyglądają jakby wrzody. Smaruję te zmiany specjalnym płynem żeby tak nie swędziało, ale zanim się wygoją trwa to kilka dni, a później zostają czerwone plamy. Coś w rodzaju blizny, które znikają po bardzo długim czasie. Wstydzę się iść z tym do lekarza. Co to może być i od czego się to robi? Mogę prosić o odpowiedź na maile.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane zmiany mogą sugerować niesztowicę. Jest to choroba objawiająca się wykwitami pęcherzowo-ropnymi, przekształcającymi się w owrzodzenia pokryte w uwarstwionym strupem.
Przyczyna niesztowicy to zakażenie bakteryjne mieszane, a czynniki usposabiające to zaniedbania higieniczne, zwłaszcza w chorobach przebiegających ze świądem skóry, poza tym niedożywienie lub ogólne wyniszczenie.
Aby potwierdzić taką przyczynę konieczne jest badanie dermatologiczne i ewentualnie mikrobiologiczne. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Niestety bez bezpośredniej oceny nie można powiedzieć nic więcej.
Proponuję skonsultować problem z dermatologiem.