Czy to mogą być pierwsze symptomy autyzmu?

Witam serdecznie,

mój syn miesiąc temu skończył 2 latka, jego rozwój według mnie przebiega prawidłowo. Jest kontaktowy, szuka towarzystwa, nie lubi bawić się sam, wykonuje polecenia, zgłasza swoje potrzeby, przytula, całuje, śpiewa, tańczy, zna kolory, liczy, recytuje wiersze, śpiewa piosenki, ma doskonałą pamięć, odpowiada na pytania, płynnie mówi. No i wlasnie tu jest problem. Synek często rozmawia sam ze soba, wyglada to tak, że zadaje sobie jakieś pytanie i sam na nie odpowiada. Często też mówi do siebie tak, jakbym to ja mówiła - podam przyklad - skacząc po łóżku mówi do siebie "Rafałku, uważaj, bo spadniesz, słyszysz, co mamusia powiedziała" albo rozrzucając zabawki mówi do siebie "Nie rozrzucaj zabawek, szybko je posprzataj". Takie przykłady mogę mnożyć. Jest to powtarzanie zasłyszanych zdań i powtarzanie je dokładnie w ten sam sposob w jaki ja lub ktokolwiek inny do niego powiedział. Czy to jest normalne?

Druga rzecz to często mówi o sobie w drugiej osobie, np. kiedy chce pić woła "Mamusiu chcesz pić" albo "Nie chcesz tej bajeczki" - zamiast nie chcę. Na pytanie "co robisz" odpowiada "bawisz sie samochodzikami" - zamiast bawię się. Natomiast zwracając się do kogoś mówi już poprawnie, czyli chodź się pobawimy, włącz mi bajeczkę. To odwracanie zaimków to też podobno typowy objaw dziecka autystycznego. Oprócz tego ma napady złości, gdy coś mu nie wychodzi potrafi tym rzucać albo swoją złość wyładowuje poprzez bicie mnie. Je tylko wybrane rzeczy tzn. gdy wprowadzam mu do jadłospisu coś nowego nie tknie tego. Czy mam powody do obaw? Czy to mogą być pierwsze symptomy autyzmu?

Prosze o pomoc, pozdrawiam serdecznie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Na podstawie krótkiej charakterystyki Pani synka trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy ma on autyzm czy nie. Niepokojący jest jednak nieprawidłowy rozwój mowy oraz radzenie sobie z emocjami, co również nie musi wskazywać na autyzm, ale dobrze byłoby, aby skonsultowała się Pani z psychologiem dziecięcym.

Specjalista przeprowadzi z Panią wywiad dotyczący rozwoju dziecka do ukończenia dwóch lat, poobserwuje sposób bawienia się, przeprowadzi diagnozę psychologiczną, co umożliwi ocenę zachowania dziecka oraz podjęcie szybkiej terapii umożliwiającej prawidłowy rozwój. Spotkanie ze specjalistą pozwoli Pani zrozumieć fazy rozwoju oraz pewne prawidłowości z nimi związane, co na pewno rozwieje niektóre wątpliowści oraz pozwoli konstruktywnie współdziałać z dzieckiem w trakcie zabawy i innych czynności dnia codziennego.

Pozdrawiam serdecznie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Myślę, że wizyta u psychologa rozwieje pani wątpiliwiści. Z opisu wynika, że synek rozwija się prawidoowo, powtarzanie zasłyszanych słów to mogą być echolalie, które wpisują się w prawidłowy rozwój i z czasem ustają ale też występują w autyźmie. Najlepiej będzie by ocenił to psycholog.
Z pozdrowieniami AM