Czy to mogą być właśnie objawy autyzmu?

Witam. Mam problem z moim 27 miesięcznym synkiem. Martwi mnie to,że od dłuższego czasu ma swoje przyzwyczajenia. Potrafi kilka godzin odbijać się o kanapę i bardzo to lubi.. Od jakiegoś czasu spodobały mu się biedronki i chce abym mu je ciągle rysowała. Stawia sobie przed kanapa obrazki z biedronkami,patrzy się na nie, śmieje się do nich i mówi "bieka, bieka, bieka " (BIEKA TO ZNACZY BIEDRONKA) Nie interesują go dzieci jak gdzieś idziemy. Nie patrzy prosto w oczy (czasami). Czasami reaguje na imię a przeważnie nie, ale jak jesteśmy na dworze i go zawołam to od razu się odwraca. Nie chce trzymać jedzenia rączkami (Tylko chrupki trzyma) i nie chce sam jeść. Dodam że karmię go jeszcze piersią. Bardzo lubi słuchać piosenek z teledyskami. Odkłada wszystko na swoje miejsce. Gdy widzi że śmietnik jest otwarty to go zamyka. Nie lubi być brudny i mieć brudnyh rączek. Dużo mogłabym jeszcze pisać.... Pokazuje części ciała i od niedawna zaczął wypowiadać kilka słów bo przedtem nie mówił nic. Teraz mówi, mama, tata, dydy bieka,auto, pika,to,tu i same końcówki wyrazów. Umie umyć ząbki, zna wszystkie kolory ,cyferki i zwierzątka. Jak się to zapytam gdzie coś jest i co to jest to pokaże palcem. Czy to moga byc objawy autyzmu? Czy może coś innego?

Witam
Autyzm rzeczywiście zaczyna dawac niepokojące objawy po drugim roku życia dziecka i z tego co Pani opisuje wiele symptomów może potwierdzać ta hipotezę.
Aby rozwiać swoje wątpliwości lub ewentualnie podjąć jak najszybszą terapię zachęcam do wizyty u psychiatry dziecięcego, który na podstawie obserwacji dziecka, dokładnego wywiadu z rodzicem itp podstawi właściwą diagnozę.
Proszę pamiętać, że bardzo ważną rolę pełni wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie szybkie podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.
Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Trudno na podstawie listu orzec czy dziecko ma jakieś zaburzenia czy nie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby spotkanie ze specjalistą, który zrobi wywiad i oceni poziom funkcjonowania dziecka. To rozwieje wątpliwości jakie się pojawiają i da Pani miarodajne odpowiedzi.
w razie pytań zapraszam do kontaktu
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu