Czy to mogło być poronienie samoistne?

Witam. Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytania. Otóż po półrocznej przerwie od tabletek antykoncepocyjnych wróciłam do nich i zaczełam już drugie opakowanie nie robiąc przerwy. Chciałam sobie na wakacjach odpocząć od okresu. Wybrałam już pół drugiego opakowania, aż tu nagle wczoraj zaczełam plamić, a dzisiaj od rana dostałam krwotoku, przy tym było mi niedobrze, słabo i strasznie bolał mnie brzuch.

Po okołu godzinie poczułam jak coś ze mnie wypływa i na podpasce znalazłam coś jakby błonowy pęcherz pusty w środku - nie był to skrzep krwi, bo wiem jak to wygląda. W środku tego pęcherzyka, który był zabarwiony krwią, była taka mała plamka, jakby zarodek - całość miała długości jakieś 2,5 - 3cm. Po tym wydarzeniu wszystkie dolegliwości mineły, trochę bolał mnie jeszcze brzuch, ale nie az tak bardzo.

Moje pytanie brzmi: czy to mogłobyć poronienie samoistne? Nigdy wcześniej nic takiego mi się nie zdarzyło, jakieś skrzepy przy końcu okresu, ale nie takie coś. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno powiedzieć na podstawie Pani opisu czy faktycznie doszło do poronienia. Kobiety czasem w miesiączkowych wydzielinach doszukują się "podejrzanych" kształtów, a później zadręczają.

Fakt, że do intensywnego krwawienia doszło w czasie brania tabletek może wskazywać, że do poronienia doszło. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem brania tabletek antykoncepcyjnych upewnić się, że nie jest się w ciąży. Tabletki są bowiem w ciąży przeciwwskazane.

Radziłabym udać się na kontrolę ginekologiczną. Warto też zrobić badanie poziomu hormonu bHCG z krwi, który powinien być nadal podwyższony, o ile rzeczywiście była Pani w ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!