Czy to może być autyzm? A może coś innego?

W marcu mój synek skończy 4 latka i do tej pory nic nie mówi prócz "mama" . Często skacze i biega po całym domu krzycząc "iiiiiiiiiiiiiiiiiiii" . Bardzo często otwiera lodówkę i wyciąga z niej produkty, następnie układa je w rządku. Jak tylko coś mu się delikatnie przesunie to krzyczy i histeryzuje. Wszystko musi mieć w idealnym porządku - poprawia dywan kiedy się lekko podwinie. Ma swoje ulubione miejsce - plac zabaw. Kiedy chcę pójść gdzie indziej, zaczyna protestować i dalej ciągnie w to miejsce. Przeczytałam, że takie objawy mogą sygnalizować autyzm u dziecka, czy powinnam się martwić? Dodam, że oprócz tego jest pogodnym dzieckiem. Lubi towarzystwo rówieśników i zabawę z rodzeństwem. Z dwójką moich starszych dzieci nie miałam takich problemów, dlatego jestem zaniepokojona.

Bardzo proszę o jakąś radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Zachowanie Pani synka jest niepokojące, choćby ze względu na nieprawidłowy rozwój mowy: czterolatki potrafią już porozumiewać się zdaniami i artykułować swoje potrzeby. W związku z tym na pewno wskazana będzie wizyta u logopedy i zachęcam do poszukania fachowca mającego doświadczenie w diagnozowaniu takich trudności:)

Niestety warto również udać się na spotkanie z psychologiem dziecięcym, który poobserwuje zachowanie maluszka zarówno w swoim gabinecie jak i w domu , ponieważ niepokojące kompulsywne malucha (układanie przedmiotów w rządku, chodzenie stałą trasą itp.).

Trudno powiedzieć czy dziecko ma autyzm, ponieważ postawienie takiej diagnozy wymaga czasu i uwagi w obserwowaniu zachowania w trakcie zabawy i innych czynności oraz szczegółowego wywiadu, ale opisane zachowania są na tyle niepokojące, aby udać się do specjalisty i podjąć działania terapeutyczne rozwijające umiejętności malca:)

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Niepokojący już jest sam fakt braku mowy w wieku 4 lat. Konieczna jest wizyta u logopedy i psychologa. Od tego trzeba zacząć. Badania, obserwacja dziecka i szczegółowy wywiad pozwoli określić poziom rozwoju syna i zaplanować kolejne kroki.
Pozdrawiam AM