Czy to może być autyzm albo zespół Aspergera?

Witam i proszę o pomoc!

Mój synek za 3 miesiące skończy 6 lat. We wczesnym dzieciństwie przejawiał parę cech, które wiem, że mogą świadczyć o autyzmie, np. lubił chodzić drogami, którymi sam chciał - próba zmiany trasy kończyła się niezadowoleniem, powtarzał reklamy telewizyjne i dialogi z bajek, ale też wiem, że popełniłam duży błąd wychowawczy, bo oglądał telewizję nawet 4 godz. dziennie bez przerwy, czasami nie odpowiadał na pytania tylko odp. co sam chciał, lubił bawić się z dziećmi, ale przejawiał silny egocentryzm - tylko ja, ja i ja! Wszystko musiało być tak jak on chciał. Teraz te cechy jakby znikły, ale Szymon nadal nie umie przegrywać i czasami nie odpowiada logicznie na pytania. Dodam, że bawi się z dziećmi, rozmawia, ma bardzo dobrą pamięć - zna mnóstwo wierszyków i piosenek, umie liczyć i zna literki, układa sam puzzle 30-elementowe i klocki, koloruje, rysuje, ale tylko samochody, inne prace w przedszkolu wykonuje chętnie.

Sama już nie wiem, mam mętlik w głowie, proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam;)

Trudno niestety jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ nie wiadomo ile z tych zachowań jest pewnym "niedobrym" utrwalonym nawykiem, a ile wynika z rozwoju dziecka lub jego nieprawidłowości.

Na pewno zachęcam do spotkania z psychologiem, do rozmowy z nim oraz przeprowadzenia diagnozy dziecka. Większość cech zespołu Aspergera można zaobserwować od razu np. specyficzna mowa albo zainteresowania, które pochłaniają całe życie dziecka:)

Proszę podjąć działanie zmierzające do zdiagnozowania chłopca, co uspokoi Panią i na pewno pozwoli zrozumieć jego zachowanie oraz wprowadzić pewne zmiany w rodzinnym stylu życia (zasady, konsekwencje, wspólna zabawa), co może przynieść tylko korzyść;)

Pozdrawiam

Witam. Ciężko jest cokolwiek doradzić Pani drogą internetową. Pisze Pani, iż wiele niepokojących cech u Syna zaniknęło z wiekiem. Jeśli jednak niepokoi się Pani o rozwój Synka, radziłabym udać się do placówki zajmującej się diagnozą dzieci pod kątem autyzmu.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

http://www.logo-ped.gda.pl/

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w poradni psychologiczno pedagogicznej by ocenili rozwój syna i jego prawidłowość.
Pozdrawiam AM