Czy to może być autyzm? Co robić?

Dzien dobry.

Jestem mama dwuletniej Julii. Właściwie córeczka ma dwa lata i trzy miesiące. Niewiele mówi tzn. może około pięćdziesięciu pojedynczych słów, tworzy dwuwyrazowe zdania typu: mama chodź, nie ma miau (nie ma kotka), dziewczynka śpi, kaka (kaczka) myj, myj... Nie mówi daj, nie chce mówić "tak" jeśli ją pytam czy coś chce, jedynie odpowiada na pytanie "nie" jeśli czegoś nie chce... Gdy jednak czegoś potrzebuje, bierze mnie za rękę i pokazuje, że chce cukierka czy ciasteczko... Rozumie proste polecenia, uwielbia malować, rysować, bardzo ładnie układa puzzle i brakujące elementy. Nie patrzy na mnie, gdy coś do niej mówię, zaraz ucieka wzrokiem. Jeśli chodzi o kontakt społeczny: boi się ludzi dorosłych, z dziećmi umie się bawić. Rzecz, która również mnie niepokoi, córeczka gdy się cieszy macha rączkami. Czytałam dużo o autyzmie i sama już nie wiem czy Juleczka może mieć objawy autyzmu. Byłam z nią u pani psycholog i ta stwierdziła, że raczej to nie autyzm. Ja jednak nie jestem do końca o tym przekonana!!!

Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Diagnoza autyzmu nie jest prostą sprawą i wymaga wiele doświadczenia i czasu, aby móc ją u dziecka potwierdzić bądź wykluczyć. Niektóre zachowania typowe rozwojowo dla dziecka mogą niepokoić np. upodobanie do schematycznego działania, pewne rytuały ( np. czytanie tej samej bajeczki na dobranoc) zabawa zawsze według pewnej określonej kolejności, "dyrygownie" dorosłymi, narzucanie im swojej woli.

Najlepiej zatem  poradzić się specjalisty mającego doświadczenie w diagnozie autyzmu, zwłaszcza jeśli ma Pani bardzo duże obawy i niepokoi się zachowaniem maluszka. Z listu jednoznacznie nie wynika, żeby córeczka była dzieckiem z autyzmem, choć tego oczywiście nie widząc malucha nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Pani psycholog zapewne się nie pomyliła. Zwróciłabym uwagę na rozwój mowy. Specjaliści logopedzi uczulają, że dziecko dwuletnie powinno mówić dwieście słów. Proponuję dużo córci czytać, oglądać obrazki, zachęcać do mówienia, powtarzania, nazywania. I nie czytać za dużo o autyzmie i innych zaburzeniach