Czy to może być autyzm lub podobne zaburzenie?

Witam! Pracuję w przedszkolu w grupie 3-latków. U jednego z chłopców zauważyłam nietypowe zachowanie: na zadane pytania zawsze odpowiada słowem NIE, oprócz tego ciagle powtarza MAMA (jedyne słowa, które potrafi). Trudno utrzymać z nim kontakt wzrokowy, dziecko nie potrafi samo się bawić, nie wspominając już o jakimkolwiek ZAINTERESOWANIU zabawą z dziećmi (piszę zainteresowanie, zabawa, bo jak wiadomo dzieci 3-letnie lubią się jeszcze bawić same), kiedy choć na chwilkę pozostaje bez bliskiego kontaktu z nauczycielem, zaczyna płakać. Gdy dziecko trafiło do przedszkola, nie potrafiło pić z kubeczka, do tej pory jest to nieprawidłowe, nie potrafi trzymać łyżki, widelca, swoje potrzeby fizjologiczne przejawia płaczem, albo po prostu charakterystycznym łapaniem się za rozporek w spodniach. Pytany w takich sytuacjach czy chce "siusiu" oczywiscie odpowiada NIE, chociaż idzie z nauczycielką do ubikacji i załatwia się (czyli chce!), nie je chlebka sam, trzeba go karmić...

Gdy wszystkie dzieci siedzą w kole, on jeden nie wie co ma robić (stoi, bierze zabawki, zaczyna płakać), nie potrafi powtarzać za nauczycielem najprostszych ruchów... Czasami patrzy w jeden punkt... Nie rysuje, nie potrafi sam układać prostych układanek, czasami wygląda tak, jakby nie wiedział w ogóle, co się wokół niego dzieje... Naprawdę staramy się okazywać mu duże zainteresowanie, opracowany został dla niego specjalny program, jednak zastanawiam się, czy nie ma to zwiazku z jakimś zespołem.

Prosze o odpowiedź.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Przez Internet nie mogę napisać ze 100% pewnością – „Tak, chłopiec ma autyzm” albo „Nie, dziecko nie przejawia cech charakterystycznych dla autyzmu”. Drogą wirtualną mogę tylko pisać o moich przypuszczeniach. Nie dziwią mnie jednak Pani obawy jako wychowawczyni w przedszkolu. Opisane przez Panią zachowania chłopca w dużej mierze pasują do zaburzeń ze spektrum autyzmu. Chłopiec ogranicza się do wypowiadania dwóch słów („nie” i „mama”), unika kontaktu wzorowego, nie potrafi się samodzielnie bawić (być może nie wie, jakie jest przeznaczenie danej zabawki), nie inicjuje zabaw z rówieśnikami, jest płaczliwy, zdaje się nie rozumieć znaczenia mówionych do niego słów, nie umie naśladować gestów nauczyciela w przedszkolu, „zawiesza się”, jakby patrzył w jeden punkt i żył w znanym tylko sobie świecie – te wszystkie zachowania i reakcje bardzo korespondują z cechami autystycznymi. Trzeba by było jednak sprawdzić, czy są to cechy autyzmu wczesnodziecięcego, czy innego rodzaju autyzmu, np. zespołu Aspergera albo autyzmu atypowego. Rozumiem, że przedszkole jako placówka podjęło starania, by dziecko szybciej zaadaptowało się do warunków grupy przedszkolnej, ale na niewiele to się zdało. Osobiście, sugerowałabym porozmawiać dyskretnie z rodzicami chłopca i nakłonić ich, by udali się z maluchem do psychologa bądź psychiatry dziecięcego, by mogli zbadać dziecko pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Może Pani spróbować pokazać rodzicom moją sugestię, którą napisałam w tym miejscu. Być może nam obu uda się przekonać rodziców, że im szybciej chłopiec zostanie zdiagnozowany, tym dla niego lepiej. Niewykluczone, że po otrzymaniu diagnozy autyzmu dziecko będzie musiało kontynuować naukę w przedszkolu integracyjnym. Więcej na temat autyzmu może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/rehabilitacja-dzieci-z-autyzmem
http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-autyzm
http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-trzylatka
http://portal.abczdrowie.pl/dziecko-autystyczne

Pozdrawiam!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Najprościej będzie porozmawiać z rodzicami dziecka i przedstawić swoje obserwacje nawet w formie pisemnej w postaci opinii. Zasugerować wizytę u psychologa, który podejmie się diagnozy i przygotuje zalecenia dla rodziców i dla Was.
Pozdrawiam AM