Problemy z mową i duża emocjonalność dziecka

Moja córka ma 6 lat i jeszcze nie mówi dobrze, gorzej od 2 latka. Chodzi do zwykłej szkoły, ale chyba nic się nie nauczyła. Chodziliśmy do logopedy ponad rok, ale nie było żadnej poprawy. Jak miała 3 lata chodziliśmy do poradni, gdzie dostała napadu szału, na co logopedka stwierdziła, że nie jest od tego i kazała mi iść do psychologa. Psycholog w tej samej poradni nic nie stwierdził, teraz moczy się, bardzo mało mówi, nie można jej nic nauczyć i ogólnie jest bardzo emocjonalna. Płacze na okrągło albo krzyczy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dzień dobry

Aby postawić diagnozę autyzmu, obserwuje się czy są nieprawidłowości w kontaktach społecznych (m in: dziecko może nie wskazywać palcem, zaburzona jest mimika, gestykulacja, są nieprawidłowe kontakty z rówieśnikami lub ich brak, zaburzona zabawa, dziecko nie pokazuje tego, czym jest zainteresowane, albo co pokazują mu inni, ma trudność z rozpoznawania emocji, adekwatnym reagowaniem na nie, ma trudność z naśladowaniem); w komunikacji (m.in.: mowa jest opóźniona lub zaburzona, słabe rozumienie mowy, nie służy ona  komunikacji, brak gestów, echolalie, trudności z naprzemienną komunikacją, inicjowaniem rozmów, komentowaniem wydarzeń, stereotypie lub język idiosynkratyczny, brak zabaw opartych na udawaniu, naśladowaniu) oraz w sferze zachowań (m.in.:  manieryzmy ruchowe, zachowania agresywne, autoagresywne, sztywności, kompulsje, rutyny, zaabsorbowanie fragmentami przedmiotów). Oczywiście nie wszystkie te zachowania muszą występować u  danego dziecka.

Na podstawie  Pani listu nie potrafię stwierdzić, czy córka ma autyzm, dlatego że jest on zbyt ogólny. Żeby postawić diagnozę, trzeba posiadać te wszystkie informacje o których pisałam wcześniej i zobaczyć zachowanie dziecka. Na stronie http://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy znajdzie Pani adresy pomocnych placówek, poza tym są poradnie psychologiczno-pedagogiczne, poradnie zdrowia psychicznego

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To co Pani pisze jest bardzo niepokojące. Konieczne jest pełne badanie dziecka przez psychologa, neurologa, logopedę oraz konsultacja psychiatryczna.
Dziecko ma ewidentne problemy i nie możliwe jest by specjaliści nic nie stwierdzili. Po roku terapii logopedycznej powinny być widoczne jakieś efekty choćby minimalne, a jeśli ich brak to logopeda powinien udzielać informacji na bieżąco dlaczego i co może być przyczyną. Może należy spróbować gdzieś indziej.
Pozdrawiam
AM