Zapytaj lekarza

1 , 0 1 3 , 1 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być borelioza?

Witam! Wczoraj byłam na łące, dziś rano zauważyłam na nodze zaczerwienienie w kształcie nierównego okręgu (pośrodku jest lekkie czerwone "wznienienie", dalej jest bledsze i na około taki niewyraźny czerwony okrąg, trochę swędzi. Boje się, że to może być ukąszenie przez kleszcza. Czy jeśli nie widać kleszcza to i tak może to oznaczać, że on tam jest, lub odpadł zaraz po ukąszeniu? W internecie czytam, że rumień pojawia się około 3 dni po ukąszeniu, czy może pojawić się na drugi dzień?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Badania krwi - leukocyty

Leukocyty to krwinki białe ? są bezbarwne i jest ich znacznie mniej niż krwinek czerwonych w naszym organizmie. Jednak są bardzo ważne dla naszego zdrowia, ponieważ pełnią funkcję głównie odpornościowe. Więcej szczegółów na temat krwinek białych wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Lek. Izabela Brym
55 poziom zaufania

Witam.

Opisany przez Panią rumień jest niespecyficznym odczynem na ukąszenie owada (najprawdopodobniej komara). Nawet jeśli był to kleszcz to szybko odpadł, a to zapobiega przeniesieniu boreliozy (zakażenie następuje po co najmniej 12 godzinach bytowania).
Jeśli się Pani niepokoi proponuję obserwować miejsce ukąszenia przez miesiąc. Jeśli rumień przekroczy średnicę 5 cm powinna Pani skontaktować się z lekarzem celem rozpoczęcia terapii antybiotykiem.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety