Czy to może być coś groźnego? - interpretacja USG tarczycy

Witam. Dwa dni temu poszłam z ogólnymi wynikami do lekarza prywatnego - endokrynologa. Lekarz oprócz jednego guzka wykrył coś jeszcze. Oto wyniki badań: Tarczyca na górnej granicy normy. Płat prawy o wymiarach: 52 mm x 18 mm x 17,5 mm. Płat lewy o wymiarach: 52 mm x 18 mm x 18 mm. Cieśń: 4,5 mm. Echogeniczność: niejednorodna. W płacie prawym zmiana ogniskowa hipoechogeniczna 4,5 mm oraz obszar o obniżonej echogeniczności na granicy płata i cieśni ok. 10 mm wlk. W płacie prawym guzek hipoechogeniczny 9 mm. Lekarz skierował mnie na biopsję. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tych wyników badań. Czy to coś poważnego? Mam problemy z przełykaniem i bardzo często choruje na gardło. Z góry bardzo dziękuję. To mój e-mail: bettyy17@o2.pl.

KOBIETA ponad rok temu

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Do obliczania objętości tarczycy stosuje się przybliżone wzory, wykorzystując 3 wymiary każdego z płatów gruczołu. W Pani przypadku objętość gruczołu wynosi ok. 17 ml (przy normie dla kobiet - do 20 ml) - jest więc ona prawidłowa, choć znajduje się w górnej granicy normy.

Zmiany echogeniczności miąższu wynikają ze zmian struktury gruczołu. Zmienia się m.in. w zapaleniach, czy przy obecności łagodnych lub złośliwych zmian w obrębie tarczycy. Jeśli chodzi o guzki - uważa się, że każda zmiana, której średnica przekracza 1 cm wymaga wykonania biopsji. W przypadku zmian hipoechogenicznych biopsję wykonuje się nawet, gdy guzki są mniejsze. Na podstawie wyniku tego badania będzie wiadomo, czy konieczne jest operacyjne usunięcie zmian, czy wystarczy ich obserwacja. Ważna jest też oczywiście czynność hormonalna tarczycy określana na podstawie poziomu TSH, fT3 i fT4.

Problemy z przełykaniem mogą wystąpić, gdy gruczoł tarczowy jest powiększony, przesuwa i uciska struktury szyi. W Pani przypadku konieczne jest jednak wykluczenie innych przyczyn tej dolegliwości, gdyż wielkość tarczycy jest prawdłowa, czyli nie powinna być ich powodem.

Pozdrawiam.