Czy to może być depresja? Co mogę zrobić? Jak sobie z tym radzić?

Witam, Mam 16 lat, nazywam się Agata, mam problem i nie wiem jak na to zaradzić - liczę na Państwa pomoc. Od około 3 tygodni temu straciłam chęć życia i wszystko przestało mnie cieszyć, mam sporo nauki i chciałabym z tym ruszyć, ale nie potrafię. Ostatnio nie byłam w szkole, bo nie mogłam zwlec się z łóżka - najchętniej nic bym nie robiła i leżała całymi dniami… Nie potrafię się skopić na nauce, nie widzę nawet sensu sięgania po książki. Chcę to zmienić i zmienić siebie, ale nie wiem jak. Proszę o pomoc i poradę, czekam na wiadomość. PS. Czy to może być depresja?

Witam!

Depresja jest poważną chorobą psychiczną. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że mogą się u Ciebie rozwijać zaburzenia depresyjne, to należy ten problem jak najszybciej skonsultować z lekarzem psychiatrą. Jesteś osobą niepełnoletnią, dlatego rodzice będą musieli wyrazić zgodę na taką konsultację. Warto także, żebyś w miarę możliwości skontaktowała się z psychologiem

Obniżenie nastroju pojawiło się niedawno, dlatego warto, żebyś poobserwowała swój stan. Nagłe obniżenie nastroju i związana z nim niechęć do wykonywania codziennych czynności mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Mogły wpłynąć na to pogorszenie się pogody (brak słońca, znaczne obniżenie temperatury), stres w szkole (nadmiar nauki, konflikty z rówieśnikami), zmiany związane z okresem dojrzewania, czy sytuacja w domu.

Porozmawiaj o swoich problemach z rodzicami, gdyż z nimi możesz udać się do specjalisty. Warto sprawdzić, co Ci dolega i czym spowodowane jest pogorszenie samopoczucia. Zastosowanie się do zaleceń specjalisty może być dla Ciebie możliwością przezwyciężenia problemu i powrotu do równowagi psychicznej.

Pozdrawiam