Czy to może być hipochondria i jak ją leczyć?

Wszystko zaczęło się od bólu w kręgosłupie. Cały czas zadawałam pytanie czy jak kuje pod lewą piersią czy to serce, czy jak kuje w okolicy żołądka to czy serce. Udałam się do lekarza rodzinnego, który stwierdził, że to na tle nerwowym. Ale dla mnie to nie było takie jasne. Zrobiłam wszystkie badania i wyszły ok. Udałam się do psychiatry, który stwierdził zaburzenia lękowe przechodzące w chorobę somatyczną. Teraz aby pomyślę, że coś mnie zakuje, że to poważna choroba. Często mam bóle napięciowe głowy, drżenia mięśni, uczucie guli w gardle. Proszę mi powiedzieć czy to nie jest czasem przesadne martwienie się o swój stan zdrowia? Czy to może jest nerwica hipochondryka?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Typową cechą hipochondrii jest utrwalone przekonanie o występowaniu konkretnej choroby somatycznej (np. nowotworu) lub koncentrowanie się na zmianie postaci lub kształtu ciała.
Pacjent cierpiący na zaburzenia hipochodryczne wykonuje kolejne badania i konsultuje się u kolejnych lekarzy oczekując diagnozy. W nasilonej hipochondrii można np. kilkakrotnie w ciągu tygodnia wykonywać te same badania laboratoryjne aby "uchwycić chorobę".
Kolejne, bezowocne badania mogą być powodem narastającej frustracji, a pacjent często czuje się lekceważony. Może narażać się na niepotrzebne badania, nadużywać leków uspokajających i przeciwbólowych.

Leczenie hipochondrii polega przede wszystkim na psychoterapii.

http://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-nerwicy

Niecharakterystyczne dolegliwości bólowe mogą być również objawem depresji.

Serdecznie pozdrawiam.