Czy to może być hipoglikemia?

Witam. Mój mąż choruje na cukrzycę. Przed kolacją wziął insulinę, kolację zjadł dość lekką, wcześniej też wykonywał dość duży wysiłek fizyczny (zazwyczaj tak nie pracuje, więc ten był duży). Za ok. 2 godz. wyszedł do łazienki, nie było go ponad pół godziny. To mnie zaniepokoiło, zastukałam do drzwi, ale odpowiedział, że zaraz wychodzi. Po 15 min wrócił, pytałam co tak długo robił, stwierdził, że nie wie. Trudno było się z nim porozumieć, zmierzył cukier i miał 51. Podałam mu czekoladę, drugi wynik 47, kolejny 60. Po chwili 87. Poprawił się z nim kontakt, choć cały czas był, ale wydawał się bardzo wystraszony.

Czy to może być powodem tego, że nie dostosował posiłku do dawki insuliny? Wydaje się, że wyniki ma dobre, mierzy regularnie cukier po posiłkach, niekiedy ma wyniki trochę podwyższone. Co robić w takiej sytuacji, czy to może być jednorazowe, czy może się powtarzać? Dziękuję bardzo.

KOBIETA ponad rok temu

Witam,

diabetyk musi pamiętać, że wysiłek fizyczny zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Zwiększony wysiłek fizyczny, dostarczenie mniejszej ilości kalorii przy niezmienionej dawce insuliny muszą skończyć się hipoglikemią. Zawsze należy skontrolwać glikemię przed podaniem insuliny, by ocenić aktualne zapotrzebowanie, zwłaszcza gdy aktywność w danym dniu była nieco inna niż zwykle - wyższa lub niższa.

Opisane objawy u męża zdecydowanie wynikały z hipoglikemii.

Pozdrawiam