Czy to może być hipoglikemia - jak to sprawdzić?

Witam, jestem mężczyzną - 36 lat, 168 cm, 65 kg. Mam typowe objawy hipoglikemii, pierwsze to uczucie niepokoju i ssanie w żołądku. Na początku nie wiedziałem co robić i dochodziło drżenie rąk, pocenie się, mrowienie w okolicy ust, teraz po pierwszych objawach radzę sobie, najszybciej pomaga mi jogurt owocowy z musli. Zdarza się to około jeden raz w miesiącu, raczej w pracy (pracuję fizycznie), moją pracę porównałbym raczej do maratonu niż do sprintu, w domu rzadko, ale się zdarza, w około 1,5-2 h po posiłku, głównie obfitym w węglowodany, a ubogim w tłuszcze i białko, np. ziemniaki + czerwony barszcz. Objawy nie występują, jeśli czuję się najedzony. Zauważyłem również występowanie senności przy spożywaniu alkoholu (wódka) w około 5-10 min po przyjęciu 25 g, po około 30 min ten stan mija. Czy to hipoglikemia czy może coś o podłożu psychicznym? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisywane objawy rzeczywiście występują w hipoglikemii, jednak żeby móc powiedzieć, że to spadek cukru powoduje opisywane dolegliwości, konieczny jest pomiar glikemii i stwierdzenie wyniku nieprawidłowego.

Spadek cukru może być spowodowany przez wysiłek fizyczny (może to być praca), nieprzyjęcie pożywienia, może powstać w wyniku wymiotów czy biegunki. Czasami jest związany z chorobami wątroby, stosowanymi lekami (nie tylko leki przeciwcukrzycowe, również niektóre leki krążeniowe), przyjęciem alkoholu. W niektórych sytuacjach może dojść do hipoglikemii reaktywnej, która pojawia się w 2-3 godziny po posiłku.

Zachęcam Pana do wizyty u lekarza rodzinnego, warto sprawdzić, co jest przyczyną okresowo występujących dolegliwości.

Pozdrawiam