Czy to może być jakaś poważna zmiana?

Witam,

Mam 18 lat, tydzień temu skończyła mi się miesiączka. Wczoraj badałam piersi i w prawej wyczułam lekki guzek, który podczas dotknięcia dziwnie zabolał. W lewej piersi tego nie ma. Wyczułam go od strony pachy. Czy to może być jakaś poważna zmiana? Z góry dziękuje za pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani udać się ze swoim problemem do lekarza ginekologa. Konieczne jest badanie, na podstawie samego opisu nie jestem w stanie określić, z jakiego typu zmianą mamy do czynienia. Z dużym prawdopodobieństwem jest to jednak guzek o charakterze łagodnym, gdyż takie najczęściej są wykrywane.
U młodej osoby nierzadko powstają pod wpływem hormonów płciowych różnego rodzaju włókniaki, włókniakogruczolaki czy torbielki, które czasem wymagają usunięcia chirurgicznego. Guzek może też być związany ze wzrostem piersi, jeśli ten jeszcze się u Pani nie zakończył.

Pozdrawiam serdecznie!