Czy to może być osteoporoza?

DENSYTOMETRIA; wynik: L1 -2,5 L2 -3,1 L3 -2,8 L4 -3,3 L1-L2 -2,8 L1-L3 -2,8 L1-L4 -3,0 L2-L3 -2,9 L2-L4 -3,1 L3-L4 -3,1. Nigdzie tego nie leczą, wynik robiłem prywatnie i nie pokazywałem go lekarzowi pierwszego kontaktu. Mam bóle kręgosłupa dolnego odcinka i nie wiem z jakiego powodu te bóle są - w telewizji słyszałem, że dolegliwości mogą być przez osteoporozę (metypred, encorton - te leki mam na astmę oskrzelową) + leki przeciw skurczom oskrzeli, tj. aminofilina, hydrocortyzon w kroplówkach - doraźnie jak są napady astmatyczne - i te leki biorę już 15 lat.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Spróbuję jakoś ocenić Pańskie badanie, ale tak czy owak, powinien Pan z nim iść do jakiegoś lekarza - internisty lub ortopedy. Pojawiają się pewne niejasności co do badania, które bardzo utrudniają mi jego ocenę. W densytometrii oceniany jest wskaźnik Z lub T. Niestety nie podał mi Pan, który z nich był oceniany w Pana przypadku.

Załóżmy, że jest to wskaźnik T.

Następnym problemem jest to, że nie wiem, czy opis podany przez Pana :"L1 -2,5 L2 -3,1 L3 -2,8 L4 -3,3 L1-L2 -2,8 L1-L3 -2,8 L1-L4 -3,0 L2-L3 -2,9 L2-L4 -3,1 L3-L4 -3,1" obejmuje wartości ujemne, czy liczba poprzedzona jest myślnikiem i jej wartość odczytujemy jako dodatnią. Żeby to wiedzieć, musiałabym zobaczyć druczek badania. Wartości wskaźnika T zawierające się w przedziale od (-1) do (+1) są prawidłowe i świadczą o prawidłowym stanie kośćca. Wartości mniejsze są stanem patologicznym. Od (-2,5) do (-1) rozpoznajemy osteopenię, a poniżej (-2,5) osteoporozę. Z tym że u osób przewlekle przyjmujących sterydy, a Pan do takich należy, osteoporozę rozpoznajemy już przy wyniku (-1,5).

Jeśli rozpatrujemy wskaźnik Z, to jego wartości większe od zera są prawidłowe.

Jak Pan widzi, nie obejdzie sie Pan bez wizyty u lekarza. Jeśli nie ma Pan dostępu do specjalisty, proszę udać się do lekarza rodzinnego. Warto to zrobić jak najszybciej, zanim pojawią sie ewentualne powikłania osteoporozy. Zważywszy na przyjmowane leki (sterydy) jest Pan niewątpliwie w grupie osób o zwiększonym ryzyku zapadalności na tę chorobę, zwłaszcza że leczy się Pan długo.