Czy to może być przerzut?

Moja mama ma 69 lat, w lipcu dostała zaproszenie na badania mammograficzne. Miała wykonane zdjęcia RTG, na którym wyszedł guz. Obecność guza potwierdziły badania USG bez przerzutów na węzły chłonne. W sierpniu miała robiona biopsję gruboigłową lewego sutka godz. 11. Wynik z biopsji: „Rozpoznanie kliniczne Tu mammae sin. R-5, Carcinoma ducale G-2 (wg.Elstona- Ellisa) Infiltrans ammae, B5. ER (3+ ) 90% komórek Total score 8/8 PgR (2+ ) 20% komórek Total score 4/8 HER2 (1+) ujemny”.

Lekarz pierwszego kontaktu zlecił wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej, na otrzymanym wyniku opis: „Płuca bez miąższowych zagęszczeń. Sylwetka serca powiększona wymiarze poprzecznym. Naczynia górnopłatowce poszerzone. W polu dolnym płuca lewego dobrze wysycane zacienienie śr.10 mm - cień brodawki sutkowej? Zmiana w tk. miękkich sutka, zmiana w miąższu płuca.”

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zawsze należy niestety taką możliwość założyć. Uważam, że u pani mamy istnieją wskazania do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej, co pozwoli na odpowiedź na pytanie jaki jest naprawdę charakter zmiany - czasami faktycznie na obraz w zwykłym RTG mogą rzutować się zmiany, które nie są w miąższu płuca, ale pochodzą z innych tkanek (np. skóry).

Pozdrawiam serdecznie