Czy to może być rak z przerzutami?

Witam! Pisałam kilka miesięcy temu o dziwnych brodawkach, które mnie zaniepokoiły, lecz dostałam odpowiedź, że to normalne w moim wieku (mam 17 lat), ponieważ dojrzewam... Od jakiegoś czasu zaczęłam więcej uwagi poświęcać na samobadanie piersi... i zaniepokoił mnie pewien guzek (trochę bolesny) w prawej piersi... po kolejnym badaniu już go nie wyczuwałam, ale za to w lewej piersi coś wyczułam... Po kolejnym badani znów miałam guzek w prawej piersi... i nadal go wyczuwam... nie wiem dlaczego, ale zlekceważyłam sprawę... Minęło kilka tygodni... i mam dolegliwości związane z bólem kości (właściwie czuję się, jakbym była poobijana)... Czytałam, że przy raku piersi są przerzuty na kości... i jestem zaniepokojona, że mam takie dziwne objawy... Co powinnam zrobić w związku z tym...??? Czy to może być rak z przerzutami??? Czy jest to możliwe w moim wieku??? Proszę o szybką odpowiedź... Dziękuję i pozdrawiam...

Witam serdecznie!

Rak piersi w tak młodym wieku po prostu się nie zdarza!

Tak, jak już pewnie pisaliśmy wcześniej na łamach naszego serwisu, w okresie dojrzewania mogą fizjologicznie powstawać w piersiach różne zagęszczenia, wyczuwalne jako stwardnienia i niejednorodna budowa piersi. Jest to związane z rozrostem tkanki gruczołowej w piersiach.

Niemniej, u nastolatek zdarzają się lagodne guzki piersi - najczęściej tzw. gruczolakowłókniaki, które są związane z zaburzeniami hormonalnymi. W zależności od wielkości guzki najcześciej obserwuje się, chyba, że szybko rosną lub sprawiają dolegliwości bólowe.

Proponuję wizytę u ginekologa, który Panią zbada i oceni czy wszystko w porządku, w razie potrzeby wykona dodatkowe badania - np. USG piersi.

Co do dolegliwości kostnych, jeżeli będą się utrzymywać, proponuję wizytę u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie