Czy to może być SM?

Jestem kobietą, mam 41 lat. Od 2 lat mam kłopoty ze zdrowiem. Moje dolegliwości to: mrowienia w całym ciele, drętwienia rąk , nóg szczególnie w nocy. Ponadto mam dziwne uczucie drgania mięśni, uczucie jakby mi coś "chodziło" pod skórą. Ponadto ciągłe bóle całego kręgosłupa, raz większe, raz mniejsze. Ostatnio pojawiły się bóle stawów. Mam ogólnie złe samopoczucie, ciągle jestem zmęczona , nic mi się nie chce, przerywany sen, poty nocne , kołatania serca, czasami zaburzenia równowagi. Przeszłam już kilku specjalistów. Byłam trzykrotnie badana przez neurologów i po zrobieniu podstawowych badań neurologicznych - nikt z neurologów nie zasugerował zaburzeń. A na moje pytanie o obawę SM jeden z neurologów stwierdził, że na pewno jej nie mam. Ja jednak niepokoje się moimi dolegliwościami. Czy podstawowe badanie neurologiczne jednoznacznie wyklucza SM, czy mam być spokojna. Nadmieniam, że ostatnio na badaniach okresowych okulista badał mi dno oka i nic niepokojącego nie stwierdził. Podejrzenia mojego lekarza idą obecnie w kierunku kandydozy i boreliozy. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bóle stawów nie są charakterystyczne dla SM, natomiast rzeczywiście mogą być obecne w boreliozie. Opisane dolegliwości, takie jak zaburzenia czucia, zawroty głowy, zespół przewlekłego zmęczenia - rzeczywiście mogą towarzyszyć SM, ale zazwyczaj są inne objawy jeszcze bardziej charakterystyczne, zwłaszcza w badaniu neurologicznym.

W przypadku, gdy w badaniu neurologicznym nie ma żadnych odchyleń, nie wysuwa się takich podejrzeń. Choć oczywiście - nie mogę napisać, iż samo badanie neurologiczne w 100% wyklucza SM, dopiero po badaniach dodatkowych płynu m-r i MR głowy, można mieć pewność. Ponadto zgłasza Pani inne niecharakterystyczne dla SM dolegliwości.

W pierwszej kolejności proponuję wykonać podstawowe badania: morfologię, elektrolity, TSH (!), ALAT, ASPAT, CRP, OBEKG. Można również wykonać badania w kierunku boreliozy z surowicy krwi.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!