Czy to może być zespół Otella?

Witam. Moja rodzina potrzebuje pomocy, mieszkają w S. w Wielkiej Brytanii już od kilku lat. Problem zaczął się niedawno, właściwie nie wiem co było bezpośrednią przyczyną... Chodzi o to, że mój tato jest chorobliwie zazdrosny o mamę, jakiś miesiąc temu zamieszkał z nimi Pan P., tato po tygodniu go wyrzucił, bo był pewien, że mama z nim sypia. Przesadnie ją kontroluje, nie pozwala samej nigdzie wychodzić, nawet do sklepu czy do kościoła, do pracy wozi i przywozi, posądza o zdradę, o sypianie z innym w pokoju obok - nie wiem skąd biorą mu się takie urojenia, ale wszystko to jest bezpodstawne. Jest bardzo agresywny do tego, zarówno do mamy, jak i do rodzeństwa. Boję się o mamę, bo ona już dłużej tego nie wytrzyma. Tato nie należał do abstynentów nigdy, ale ciągami też nie pił, teraz z tego co opowiadają mi siostry wypije piwko dziennie i to widać już mu wystarcza, żadne tłumaczenia go nie przekonują, stwarza sobie swój obraz, gdzie wszystkie najdrobniejsze szczegóły do niego pasują, ze mną nie chce nawet na skypie rozmawiać…

Ja mieszkam w Polsce i nie wiem jak mogę im pomóc, boję się o nich wszystkich, doszło już do aktów przemocy ojca wobec mamy. Proszę o pomoc. Jak można z tym walczyć? Tato jest taka osobą, że na żadne terapie indywidualne czy nawet grupowe się nie zgodzi, to wiem na pewno, jedynie może jakieś leki uspokajające czy coś - sama nie wiem. Proszę, poradźcie mi coś, gdzie szukać pomocy mają? Do kogo tam w S., czy gdzie najbliżej się można zgłosić, żeby nie było za późno? Czytałam dużo na temat zespołu Ottela - wydaje mi się, że to może być to, niestety... Proszę o podpowiedź jak z tym walczyć, jak zachowywać się wobec chorego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Tzw. zespół Otella jest zaliczany do zaburzeń urojeniowych, które mogą wystąpić jako powikłanie alkoholizmu. W takim przypadku pacjent wymaga najpierw ustabilizowania stanu psychicznego przy pomocy odpowiednich leków. W tym celu stosowane są przede wszystkim neuroleptyki, czyli leki przeciwpsychotyczne. Następnie wskazana jest terapia odwykowa i mityngi AA.

W opisywanej sytuacji wskazana jest przede wszystkim konsultacja psychiatryczna Pani ojca - w celu diagnozy i odpowiedniego leczenia.
Z urojeniami trudno jest podejmować jakąkolwiek dyskusję - z definicji urojeń wynika, że są to nieprawidłowe sądy, których nie można skorygować. W dodatku wszelkie dowody „na niewinność”, zapewnienia - pacjent z zespołem Otella może przyjąć za rodzaj podstępu, sprytnych działań mających zmniejszyć jego czujność. Z urojeniami jednak nie można też się zgadzać i przyznawać racji „dla świętego spokoju”. Można więc poprzestawać na stwierdzeniach typu: „Ja jestem innego zdania”.

Proponuję udać się do lekarza rodzinnego aby skierował Państwa do najbliższego psychiatry w miejscu zamieszkania rodziców. Może on również udzielić informacji na temat możliwości leczenia odwykowego. Nie wiem, od jak dawna Pani rodzice przebywają w Anglii, jaki jest ich status i możliwości językowe. Być może korzystniej byłoby zdecydować się na leczenie w Polsce.

Przypadki agresywnego zachowania należy zgłosić Policji. W Polsce są możliwości leczenia psychiatrycznego wbrew woli, np. w przypadku agresywnych zachowań z pobudek urojeniowych. Przypuszczam, że podobne rozwiązania prawne mają miejsce w Anglii, jednak należałoby znać szczegółowo odpowiednie przepisy. Informacji na miejscu może udzielić psychiatra.

Z pozdrowieniami