Czy to może mieć związek z menopauzą?

Mam pytanie przechodzę okres menopauzalny. Mam 45 lat. Od pewnego czasu bolą mnie nogi i trochę puchną łydki są twarde. Czasami tak pulsują. bardzo mi to przeszkadza normalnie funkcjonować, czasem nie mogę stać a nawet siedzieć. W upalne dni dyskomfort jest większy. Czy to może mieć związek z meno? Nigdy nie puchły mi nogi nawet w ciąży. Przygotowuję się do brania htz. Na razie biorę magnez, wapń, witaminę K z potasem Badania wszystkie w normie.

Dzień dobry,

tak, zaburzenia gospodarki hormonalnej aktualnie Pani towarzyszące, a także ciepłe dni mogą sprzyjać opuchnięciom.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

Witam serdecznie,

opisane objawy mogą być związane z menopauzą. Wpływ na opuchniecie nóg ma także pogoda - upalne dni. Proszę zadbać o odpowiednie ilości wypijanej wody w ciągu dnia - około 2l na dzień. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki.
Zatrzymanie wody w organizmie powoduje również kawa(kofeina), czarna herbata(teina), sól i alkohol. Dodatkowo zalecam picie ziół typu: pokrzywa, koper włoski, rumianek, mięta itp które oczyszczą Pani organizm. Rano na czczo (o ile nie podrażnia to Pani przewodu pokarmowego) warto wypić szklankę wody z sokiem z cytryny, ponieważ działa detoksykująco i poprawia przemianę materii.
Ważne jest również aby w Pani codziennym jadłospisie była zdrowa żywność, jak najmniej przetworzona. Proszę wybierać produkty naturalne o jak najkrótszym składzie.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk