Niski poziom cukru a cukrzyca

Jakieś 2 miesiące temu byłam u moich dziadków. Jak zwykle dziadek dał nam ptasie mleczko, paluszki, ciastka itp. Zjadłyśmy z siostrą to wszystko. Tata chciał, żebym zmierzyła sobie cukier. Moja babcia ma cukrzycę, więc nie musieliśmy go kupować. Po zjedzeniu tego wszystkiego miałam jakieś 105-110. Nie wiem, czy można mieć cukrzycę, jak ma się za niski poziom. A i mam jeszcze jedno pytanie. Czy w aptece sprzedadzą mi glukometr bez zbędnych pytań? Chcę mierzyć sobie cukier, ale tak, żeby rodzice nic nie wiedzieli. PS. Mam 13 lat.

Witaj!

Nie masz powodów obawiać się, że chorujesz na cukrzycę. Powszechnie znana górna granica normy stężenia glukozy we krwi wynosząca 90 mg/dl odnosi się do pomiaru na czczo, wykonywanego w laboratorium. Wartość glikemii, którą odczytałaś z glukometru po zjedzeniu słodyczy, nie jest niepokojąca i z pewnością nie świadczy o tym, że chorujesz na cukrzycę.

To, że Twoja Babcia cierpi na cukrzycę nie oznacza, że choroba ta zagraża i Tobie - zwłaszcza jeśli Babcia zachorowała w wieku dorosłym. Jeśli czujesz się dobrze, nie masz żadnych dolegliwości, nie warto niepotrzebnie się stresować. Możesz zakupić glukometr i nikt nie będzie prosił Cię o receptę - zdecydowanie jednak nie ma takiej potrzeby.

Jeśli coś niepokoi Cię w Twoim stanie zdrowia, najlepiej, abyś powiedziała o tym rodzicom i razem z nimi wybrała się do lekarza (lekarza rodzinnego/pediatry), który rozwieje Twoje wątpliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.