Czy to możliwe, że dolegliwości ucha związane są z katarem?

Kobieta, 24 lata. Od tygodnia jestem przeziębiona. Kaszel mokry, katar, stan podgorączkowy do tego przu nosie zrobili się ropny strup, który przy dotyku strasznie boli i uniemożliwia wysłuchanie nosa. Od dwóch dni odczuwam też dyskomfort przy uchu, uczucie zataknia, zaczyna też lekko pobolewać. Czy to możliwe, że dolegliwości ucha związane są z katarem?

Oczywiście .że możliwe. Zapalenie ucha środkowego jest stosunkowo częstym powikłaniem przeziębienia i kataru. Jeśli dolegliwości są niewielkie to z reguły ustępują samoistnie.Stosuje się ,,leki na katar" czyli substancje zawierające pseudoefedrynę np, Gripex, krople do nosa, albo żel jeśli są jakieś podrażnienia w nosie, W przypadku silnego bólu i gorączki można zastosować antybiotyk.