Czy to możliwe, że leki IPP nie działają na refluks?

Witam, od około roku cierpię z powody gorzko-kwaśnego smaku w ustach. Jest on przez cały czas, od roku nie było ani dnia przerwy. Czasem odczuwam z tego powodu drapanie w gardle lub tzw. kluche. Brałam Panzol po 80 mg na dobę, później zmieniono mi na Mezopral 80 g, ale też nie było żadnej poprawy. Obecnie lekarz przepisał mi dexilant 60 mg, ale tu też nie ma żadnej poprawy. Przeciwnie, po każdym z tych leków okropny smak w ustach pogarsza się. Czy to mozliwe, że na refulks nie działają Ipp?

Lek. Paweł Szadkowski

Istnieje możliwość, że leczenie choroby refluksowej przełyku przy pomocy IPP nie wystarczy. Należy się w pierwszej kolejności zastanowić nad rozpoznaniem i w razie konieczności rozszerzyć diagnostykę np. o gastroskopię. W przypadku ChRP można w pewnych sytuacjach rozważyć dodanie leku prokinetycznego lub nawet leczenie zabiegowe. Może pani skonsultować się w tej sprawie z gastroenterologiem.