Czy to możliwe, że mam depresję?

Mam 16 lat. Jestem dziewczyną. Chodzę do szkoły, w tym roku kończę gimnazjum. Mam dobre oceny. Rodzinę, dom, marzenia. Zależy mi aby dostać się do dobrej szkoły. Chciałabym tak wiele... Dwa lata temu straciłam ważne osoby w moim życiu. Dwa lata temu straciłam samą siebie. Myślałam, że najgorsze mam już za sobą.

Przez półtora roku żyłam w horrorze. Nie wiem, co działo się dookoła mnie. Pamiętam tylko okropny ból w klatce piersiowej. Przyspieszony oddech. Kurczenie nóg. Kiedy ból nadchodził modliłam się, abym wreszcie roztrzaskała się na małe kawałeczki. Z drugiej strony kurczowo trzymałam się siebie. Potem przychodził sen. I kolejny dzień. Chciałam ze sobą skończyć. Nie zrobiłam tego. Chyba zabrakło mi sił.

Nie wyobrażałam sobie, że mogłabym już nigdy nie zobaczyć... Wybudziłam się z tego. Nie żałuję, że w tedy brakowało mi sił, aby ze sobą skończyć. Teraz czuję pustkę. Nie radzę sobie. Widzę, że dzieje się ze mną coś nie tak. Nawet głupio mi o tym pisać. Mam wrażenie, że nieustannie gram. Śmieje się, chodzę do szkoły, uczę się, podejmuję decyzje, a tak naprawdę mam ochotę wstać i krzyczeć "pomocy". Myślałam, że najgorszy etap mam już za sobą. Chyba się łudziłam.

Wmawiam sobie, że w końcu przecież musi być dobrze. Tłumaczę, że przecież mam wszystko. Ubrania, jedzenie, posprzątane. Wszystko. A jednak potem przychodzą znowu myśli... Schemat jest ten sam. Myślę o przeszłości. Nie mogę zapomnieć. Z drugiej strony, wiem, że jestem silna. A może sobie tylko to wmawiam... Nie mogę odnaleźć siebie. W szkole mam koleżanki. Poza również. Ale nie wyobrażam sobie, żebym mogła którejś z nich o tym opowiedzieć.

Czuję pustkę. To nie trwa ciągle. Są dni, kiedy czuję się dobrze. Mam dobry humor. Ale są też takie dni, jak ten. Może zwariowałam... Nie wiem. Zależy mi na wielu sprawach, choć ostatnio mój zapał przygasł. Wiem też, że muszę sobie z tym poradzić. Tylko nie wiem czy dam radę sama. Nie wiem czy do depresja. Nie wiem, co mam zrobić. Dlatego proszę o odpowiedź i pomoc. Dziękuję.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Twój opis dość dobrze oddaje chaos, niepokój i pustkę, które odczuwasz, chociaż zbyt mało konkretnych informacji w nim zawarłaś.

Napisałaś, że masz wszystko, ale to, co wymieniłaś wszystkim nie jest. A w każdym razie nie determinuje dobrego samopoczucia. Pierwszym krokiem jest akceptacja tego, że nie czujesz się dobrze i, że masz do tego prawo. Drugim - przyjrzenie się Twoim uczuciom, myślom, trudnym sytuacjom, których doświadczyłaś w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Bardzo ważne jest odkrycie przyczyny, która doprowadziła do takiego stanu emocjonalnego. Nie jest to jednak możliwe bez osobistej rozmowy z psychologiem. Dlatego proponowałabym Ci spotkanie z psychologiem szkolnym lub udanie się na taka konsultację do Poradni Psychologicznej.

Spróbuj porozmawiać o tym, jak się czujesz, z bliską Ci osobą. Postaraj się zwrócić uwagę w jakie dni taki nastrój i złe myśli Ciebie nachodzą. Być może ma to związek z jakimiś konkretnymi wydarzeniami?

Powodzenia!
Pozdrawiam