Czy to możliwe, że nerka zmniejszyła sie o prawie 2 cm?

Witam Miałem wykonane usg jamy brzusznej 3 miesiące temu wynik wykryty polip 2mm w woreczku żółciowym, obustronnie u szczytu brodawek nerkowych widoczne są zwapnienia o umiarkowanym nasileniu.Wątroba 136mm, śledziona 113mm, NP 119mm, NL 122mm.Dzisiaj wykonałem badanie prywatnie kontrolne z wynikiem polip 2mm, NP istotnie dłuższa, smuklejsza, z pasmem miąższu przedzielającym zatokę,wymiary NP 121x53mm, NL 103x58mm.Zdwojenie nerki prawej. Czy jest to możliwe by nerka się zmniejszyła prawie o 2cm?

Witam,

Nerkę należy traktować jako nieregularna bryłę - pomiarów dokonuje się w jednej płaszczyźnie - stąd różnice. Wartości pomiarów należy traktować poglądowo - nigdy nie będa dokładną długością nerki i będą się róźnić w zależności od badającego.

Z istotnych rzeczy:
- nerki zazwyczaj nie są równe - róźnice długości 10-15mm u dorosłych to norma.
- opisywany zdwojony układ kielichowo miedniczkowy - jest odmiana rozwojową - wariantem normalnej - zdrowej nerki.
-opisywane długości nerek w dwóch kolejnych badaniach mieszczą się w granicach normy