Czy to możliwe, że przebyłam cytomegalię na początku ciąży?

Jestem w 20. tyg. ciąży i pierwszy raz zrobiłam badanie na cytomegalię. Wynik IgM 8.0 (ujemny 0-15) ale IgG 6.6 ( norma 0.0- 0.4), czyli chorobę już przebyłam, ale pytanie brzmi: czy to możliwe, że przebyłam tę chorobę na początku ciąży? A jeśli tak, co to oznacza dla mojego dziecka? Dodam jeszcze, że w 20. tyg. mój ginekolog mierzył kość udową, główke i brzuszek dziecka i wszystko jest w normie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Infekcje wirusem cytomegalii są bardzo rozpowszechnione w populacji ludzkiej i w większości przypadków ich przebycie ma miejsce w wcześniejszych fazach życia. Następstwem przebytego zakażenia jest wytworzenie przeciwciał odpornościowych IgG, które utrzymują się w krwioobiegu przez wiele lat stanowiąc ochronę przed nawrotem choroby.

Aby mogła się Pani upewnić się, że zakażenie miało miejsce przed okresem ciąży i nie stanowi zagrożenia dla płodu wskazane byłoby oznaczenie awidności przeciwciał IgG CMV. Wysoka awidność IgG wyklucza kontakt z wirusem cytomegalii w ciągu kilku ostatnich miesięcy.