Czy to możliwe, że to autyzm?

Witam, mam 23 miesięczną córkę, nie mówi, oprócz ej, nie, amm i jest to bardzo nie wyraźne, nie raz jest problem z kontaktem wzrokowym, nie reaguje na swoje imię, zbadamy słuch, reaguje, jak się jej powie np. daj piłkę, nie potrafi pokazać, gdzie tato ma oko, chodzi do żłobka, bawi się z innymi dziećmi, nasladuje je, jest bardzo żywiołowa, uśmiechnięta, doje rękę, aby dać cześć, wczoraj podeszła do dziecka w wózku sąsiadki i pogłaskała po głowie, w żlobku je sama, czy to możliwe że to autyzm?

Witam,
wymagana jest szczegółowa diagnostyka przez neurologa dziecięcego i psychiatrę oraz psychologa dziecięcego.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Nie można postawić diagnozy 23-miesięcznemu
dziecku nie widząc dziecka.
Istnieje wiele zespołów chorobowych, których objawy są
bardzo podobne do autyzmu.
Ważne jest jednak, aby odróżnić autyzm od tych zaburzeń,
gdyż właściwa diagnoza zwiększa szansę na wprowadzenie
właściwego programu terapeutyczno-edukacyjnego dla dziecka.
Dopiero po wykluczeniu innych zaburzeń można przeprowadzić
rzetelną diagnozę w kierunku autyzmu.
Jeżeli zauważa Pani cokolwiek niepokojącego w rozwoju dziecka,
należy jak najprędzej udać się razem z córką do lekarza pediatry
lub bezpośrednio do psychologa dziecięcego, np. w Poradni
Psychologiczno – Pedagogicznej.
Niezależnie od tego, czy to jest autyzm czy nie, dziecko powinno
otrzymać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
W ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecko zostanie
objęte opieką psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną,
fizjoterapeutyczną itp., zależnie od zaleceń zawartych w opinii.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Uważam, że warto skonsultować się z psychologiem dziecięcy bo sam fakt, że dziecko nie mówi jest niepokojący. Trudno powiedzieć czy to autyzm gdyż w tym kierunku potrzeba dość sporo danych, wielu informacji oraz szeregu badań dlatego też pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty.
Pozdrawiam
AM
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac